Zemské volby v Sársku jasně vyhráli sociální demokraté

Volby do regionálního parlamentu západoněmecké spolkové země Sársko vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení vicepremiérkou Anke Rehlingerovou před Křesťanskodemokratickou unií (CDU) současného zemského premiéra Tobiase Hanse. Sociální demokraté drtivě zvítězili s 43,5 procenta hlasů. Vyplývá to z prozatímního konečného výsledku, který zveřejnila volební komise. SPD v sárských zemských volbách vyhrála poprvé od roku 1994.

Rehlingerová tak v premiérském křesle vystřídá Hanse z Křesťanskodemokratické unie, která skončila se značným odstupem druhá. V zemském sněmu zůstává protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), podpořilo ji 5,7 procenta zúčastněných voličů, což je o půlprocentní bod méně než v roce 2017.  Naopak postkomunistická Levice ho opouští.

Velkou prohru zažili Zelení a liberálové. Ti sice podle prvních prognóz překonali nezbytnou pětiprocentní hranici, předběžný konečný výsledek ale FDP přisoudil 4,8 procenta a Zeleným 4,995 procenta. Vzhledem k těsnému odstupu, kdy Zelené od vstupu do sněmu dělí pouhých 23 hlasů, upozornila volební komise, že oficiální konečný výsledek se od toho předběžného může lišit. Oficiální konečný výsledek vyhlásí komise v příštích dnech.

Zklamání pro CDU

Pro CDU, která v roce 2017 jasně vyhrála s 40,7 procenta hlasů, bylo nedělní hlasování velkým zklamáním. Nyní mají konzervativci 28,5 procenta hlasů, což pro premiéra Hanse znamená nejen konec v zemské vládě, ale pravděpodobně i v čele sárské CDU. Hans již oznámil, že za neúspěch převezme osobní odpovědnost. O výsledku bude s vedením celoněmecké CDU jednat v pondělí. Očekává se, že na jednání dá funkci zemského předsedy strany k dispozici.

V 51členném zemském sněmu bude mít SPD 29 křesel, což znamená pohodlnou absolutní většinu. CDU získala 19 mandátů a AfD tři. V Sársku, kde mohlo hlasovat 750 tisíc lidí, činila volební účast 61,4 procenta. Před pěti lety to bylo 69,7 procenta. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Exploze u luxusní restaurace v Moskvě zabila tři lidi, zamýšleným terčem mohl být ruský generál

Explozi u luxusní restaurace v Moskvě, která zabila tři lidi a dvě desítky dalších zranila, způsobila po domácku vyrobená výbušnina. Podle agentury TASS to oznámil Národní protiteroristický výbor. Zatím není jasné, zda šlo o politický motiv. Podle některých ruských médií mohl být zamýšleným terčem ruský generál, který se podle Ukrajiny podílel na masakru v Buči.
včeraAktualizovánopřed 28 mminutami

Student, který v Singapuru olízl brčko a vrátil ho do automatu, se vyhnul vězení

Devatenáctiletý francouzský student dostal v Singapuru pokutu 600 singapurských dolarů, tedy v přepočtu téměř deset tisíc korun, za to, že olízl brčko a vrátil ho do automatu na pomerančový džus. Za narušení veřejného pořádku mu přitom hrozily až tři měsíce vězení.
před 2 hhodinami

Izrael podle palestinských úřadů zabil v Pásmu Gazy osm lidí

Izraelské údery v noci na neděli zasáhly několik domů v Pásmu Gazy a zabily osm lidí. Podle agentury AFP to uvedla civilní ochrana v Pásmu Gazy, kterou kontroluje teroristické hnutí Hamás. Dalších osm obětí zaznamenala organizace po izraelských úderech už v sobotu. Izraelská armáda údery zatím nekomentovala.
před 2 hhodinami

Trump: USA a Izrael odloží chystané tvrdé údery na Írán

Šéf Bílého domu Donald Trump uvedl, že Spojené státy na žádost Teheránu a dalších zemí regionu odloží chystaný útok na Írán. Izrael se podle něj k tomuto závazku připojil. Podmínkou je podle něj brzké dosažení dohody, která umožní plné otevření Hormuzského průlivu.
05:12Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Maďarsko kvůli nízké hladině Dunaje zcela odstaví jadernou elektrárnu Paks

Maďarsko v neděli poprvé od zahájení provozu elektrárny zcela odstaví jadernou elektrárnu Paks. V sobotu pozdě večer to oznámil premiér Péter Magyar, podle něhož je důvodem další pokles hladiny Dunaje. Země připravuje úsporná opatření, pomoc jí nabídlo Slovensko.
před 6 hhodinami

Při pádu letadla s turisty na jihu Peru v provincii Nazca zemřelo třináct lidí

Při pádu malého letadla s turisty v sobotu na jihu Peru zemřelo třináct lidí, včetně dvou pilotů, informuje agentura AFP s odvoláním na místní policii. Národnost cestujících, kteří si letěli prohlédnout obrazce na planině Nazca, nezmínila. Podle nepotvrzených zpráv některých peruánských médií šlo o turisty ze Španělska, Itálie a Německa.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Požár v Gironde ve Francii je po víc než týdnu pod kontrolou

Jih Evropy během vlny veder a sucha dál sužují požáry. Stále hoří ve francouzském departementu Gironde, situaci se tam však v sobotu podařilo dostat po více než týdnu pod kontrolu. Další požár zuří v departementu Var, je stále aktivní a od pátečního odpoledne spálil 1250 hektarů. Hasiči dle médií druhým dnem zasahují také u Korintského zálivu v řeckém letovisku Porto Germeno. Z oblasti se v noci na sobotu několik lidí evakuovalo za použití lodě.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Itálie zavedla dočasné kontroly pro mimoevropské příchozí ze Španělska

Itálie pro Španělsko dočasně uzavřela schengenský prostor, oznámil v pátek večer italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Podle italského ministerstva vnitra se opatření nijak nedotkne Španělů a dalších Evropanů. Kontroly na letištích a v přístavech na hranicích se Španělskem se budou týkat občanů mimoevropských zemí přicházejících ze Španělska, upřesnil resort. Opatření platí po dobu jednoho měsíce od soboty. Situace ve španělské Ceutě se podle zpráv uklidnila, dle starosty města Juana Jésuse Vivase ale ještě není v normálu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.