Washington vyšetřuje únik tajných informací, podezírá Rusko. Zveřejněné údaje zároveň zpochybňuje

Rusko nebo proruské síly jsou podle tří amerických představitelů, kteří hovořili s agenturou Reuters, pravděpodobně za únikem amerických tajných informací o podpoře Ukrajiny před chystanou jarní protiofenzivou. Washington začal únik vyšetřovat.

Únikem tajných informací se zabývá americké ministerstvo spravedlnosti, jeho mluvčí upřesnil, že úřad spolupracuje i s ministerstvem obrany. To oznámilo, že se zabývá zveřejněním dokumentů označených jako americké tajné materiály, již v pátek. „Odmítáme poskytnout další komentář,“ dodal mluvčí resortu spravedlnosti.

Podle zdrojů agentury Reuters je za únikem pravděpodobně Rusko nebo proruské elementy. To, co se objevilo na sociálních sítích, bylo ale podle nich částečně upraveno tak, aby vyznívalo pro Rusko příznivěji. Například je v nich snížena velikost ruských ztrát. Na sociálních sítích je dokument, který hovoří o 16 tisících až 17,5 tisíce padlých Rusů, ale podle Reuters odhadují americké úřady, že se ruské ztráty pohybují kolem 200 tisíc mrtvých a zraněných. 

Podle listu The New York Times však vypátrání zdroje úniku zřejmě nebude snadné. Dostatečné bezpečnostní oprávnění k přístupu k dokumentům mají podle odhadu zdroje deníku „stovky, ne-li tisíce vojáků a vládních úředníků“. V uplynulých dnech však ministerstvo obrany zpřísnilo pravidla pro přístup k utajeným dokumentům, uvedl zdroj.

Konkrétní bojové plány, například jak, kdy a kde hodlá Ukrajina zahájit ofenzivu, dokumenty neobsahují. Nabízejí ale pohled na to, co ukrajinské jednotky potřebovaly k 1. březnu. Zmiňují se například o míře výdajů na raketové systémy HIMARS.

Podle analytiků listu The New York Times uniklé dokumenty ukázaly, že Spojené státy mají velmi podrobný vhled do ruských válečných plánů. Dokumenty ukazují, že USA byly schopné předávat Ukrajině informace o načasování ruských útoků a někdy také konkrétní údaje o plánovaných cílech, čímž napadené zemi usnadnily obranu.

Odposlouchávání významných spojenců

„Dokumenty prozrazují, že americké zpravodajské služby nejen špehují Rusy, ale také odposlouchávají významné spojence,“ dodává list. Podle něj se americké rozvědky snaží sledovat vrcholné ukrajinské politické a vojenské představitele, aby získaly jasnou představu o ukrajinské strategii boje.

Dokumenty také obsahují podrobnosti o debatě mezi jihokorejskými představiteli o dodávkách dělostřelecké munice vyrobené v USA Kyjevu. Únik dokumentů by mohl vést k menší ochotě spojeneckých rozvědek a armád sdílet mezi sebou informace. Zprávy o odposlouchávání spojenců by navíc mohly poškodit diplomatické vztahy s těmito zeměmi, dodal americký deník.

Dokumenty datované k 1. březnu s označením „tajné“ a „přísně tajné“ se objevily na sociálních sítích, zejména na Twitteru a Telegramu, který je široce dostupný v Rusku. Konkrétní bojové plány, například jak, kdy a kde hodlá Ukrajina zahájit ofenzivu, neobsahují. Nabízejí ale pohled na to, co ukrajinské jednotky počátkem března potřebovaly. Kromě údajů, které se týkají Ukrajiny, jsou v nich také informace o Blízkém východě a Číně.

Není přitom jasné, nakolik jsou informace pravé. Kromě údajů o ruských ztrátách, které zpochybnili američtí představitelé, hovořil poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak o „obrovském množství fiktivních informací“. Podle něj se Rusko snaží šířit pochybnosti o chystané ukrajinské protiofenzivě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil tisíc

Počet obětí ničivého pátečního zemětřesení o síle 7,7 stupně v Myanmaru překročil tisíc mrtvých s tím, jak jsou ze sutin zřícených budov ve druhém největším městě v zemi vyprošťována další těla, informují světové agentury s odkazem na státní média. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain připustil, že se počet obětí ještě zvýší.
06:53Aktualizovánopřed 7 mminutami

Čína v obavě z Trumpa láká zahraniční investice

Čína se snaží přilákat zahraniční investice. Prezident Si Ťin-pching pozval do Pekingu představitele nejvýznamnějších světových firem včetně těch amerických. Atraktivitu druhé největší ekonomiky světa snižuje zpomalující hospodářství a geopolitické napětí.
před 30 mminutami

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 8 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...