Vznik Československa si připomenou Češi a Slováci společně

Šest předních kulturních institucí z České republiky a Slovenska uspořádá ke 100. výročí vzniku Československa v roce 1918 sérii výstav. Zástupci těchto organizací podepsali v Bratislavě memorandum o přípravě společných akcí. Na projektu se podílí z české strany Národní muzeum, Moravské zemské muzeum, Slezské zemské muzeum a Vojenský historický ústav Praha a ze Slovenska Slovenské národní muzeum a Slovenská národní galerie.

„Podpis memoranda není pouze formální akt, je to jistý poločas příprav,“ prohlásil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš při podpisu dokumentu, který se konal u příležitosti dnešního společného zasedání české a slovenské vlády v Bratislavě. Podle Lukeše na české i slovenské straně už začaly intenzivní přípravy nejen oslav výročí vzniku Československa, ale také dalších výročí roku 2018.

Kulturní akce by měly připomenout, jak projekt Československa ovlivnil osudy obou národů.

Hlavním bodem oslav bude společná výstava, která se v roce 2018 uskuteční v Praze i v Bratislavě. Bude rozdělena na několik témat, a to na období vzniku Československa, budování republiky, rozdělení státu v roce 1939 po vyhlášení samostatnosti Slovenska, poválečné obnovení společného státu Čechů a Slováků, komunistickou diktaturu, snahy o uvolnění poměrů v komunistickém Československu a období po pádu komunismu v roce 1989, jež vyústilo v rozpad federace.

Dalších sto let spolupráce

obrázek
Zdroj: ČT24

Výstava, která bude k vidění od dubna do září 2018 na Bratislavském hradě a která v říjnu téhož roku poputuje do prostor Národního muzea na pražském Václavském náměstí, představí nejen osobnosti v každém ze zmiňovaných období, ale i konkrétní lidské osudy.

„Jsme bratrské národy, řeč je blízká. Věřím, že takovým aktem se nám podaří dalších 100 let úspěšně spolupracovat,“ řekl generální ředitel Slovenského národního muzea Viktor Jasaň k dohodě o spolupráci mezi kulturními institucemi.

Kromě zmiňovaného projektu se v Moravském zemském muzeu v Brně uskuteční výstava, která se zaměří hlavně na historické a kulturní vazby Moravy a Slovenska zejména v 19. a 20 století. Výstava ve Slovenské národní galerii zase bude zkoumat fenomén spojení české a slovenské vizuální kultury. Všechny výstavy doplní doprovodný program, který se bude konat v Česku i na Slovensku.