Většina migračního paktu je problémová, míní Peksa. Podle Vondry chybí návratová politika

50 minut
Události, komentáře: Migrační pakt
Zdroj: ČT24

Nový migrační pakt má k dokonalosti daleko, shodli se v pořadu ČT Události, komentáře vládní a opoziční politici. Podle místopředsedy ODS Alexandra Vondry opatření migrační proud nezastaví, v normě navíc chybí klíčová návratová politika. Člen sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD) se obává, že pro běžence může norma fungovat jako pozvánka. Místopředseda hnutí STAN Jan Farský je nicméně přesvědčen, že jde o pozitivní krok vpřed, i když zůstává „na půl cesty“.

O nové migrační dohodě se ve čtvrtek bouřlivě diskutovalo na mimořádné schůzi sněmovny. Pakt, který nedávno odsouhlasili europoslanci, kritizoval v posledních dnech slovenský premiér Robert Fico, podle něhož nejde o solidaritu, ale diktát z Bruselu.

„Skoro bych použil slova premiéra Fialy, že to je na půl cesty, ale vyrazili jsme správným směrem. Přísnější ochrana vnějších hranic, rychlejší azylové řízení, detence, spolupráce s třetími zeměmi. Myslím, že to je správně, a je to něco, co dlouhodobě Česká republika chtěla a tlačila. Jako bonus je výjimka ohledně toho, že státy, které jsou pod přílišným migračním tlakem, tak aby ten tlak byl započten do solidarity řešení,“ uvedl Farský v Událostech, komentářích.

S dohodou naopak nesouhlasí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová (za ANO). „Až dosud jsme se kvótám úspěšně bránili, v migračním paktu není slovo kvóta, je tam stanovený počet, ale je to to samé. Je třeba zmínit, že technickou pomoc (s níž migrační pakt počítá jako s jednou z možností – pozn. red.) může stát odmítnout s tím, že nepotřebuje žádné policisty, žádné materiálně-technické zabezpečení a že chce, abychom buď přijali migranta, nebo se vyplatili. Pak nám nic jiného nezbývá,“ míní Dostálová.

To ale podle Farského není pravda a označil to za „lži a strašení“. Podle Vondry v takovém případě stále zbývá právě možnost se vyplatit.

Migrační krizi může urychlit to, že se v paktu mluví o sociálním a zdravotním zabezpečení, bydlení, stravě a právní pomoci pro migranty, což je pro ně pozvánka, obává se Koten. „Jdou sem za lepším životem a očekávají, že jim tohle všechno nabídneme, bohužel i včetně právního zastoupení proti státu, kam přijedou. Nepřipadá mi, že by je to mělo odradit, ale spíš pobídnout,“ míní Koten.

Migrační pakt obsahuje celkem jedenáct zákonů, připomněl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „My jsme hlasovali pro dva z nich, u devíti jsme vyhodnotili, že buď jsou tam nějaké problematické věci nebo zbytečný balast. Takže bych řekl dva z jedenácti dobré, zbytek problém,“ hodnotí Peksa.

Plusy i minusy

Podle europoslance a místopředsedy ODS Vondry se díky nové dohodě zlepší situace jihoevropských států, jako je Španělsko, Itálie či Řecko.

„Dostanou úlevu, pro ně je to výrazné zlepšení, budou těžit z té solidarity. Zlepšení je tam také v kontrole, kdo se dostává do Evropské unie, zavádí se screening, abychom vůbec věděli, kdo se nám tady pohybuje. Je tam třeba posílení výměny informací o těch, kdo se dostávají do střetu se zákony, to je velmi důležité pro bezpečnost. Ale pokud jde o zastavení proudu nelegálních migrantů, tak se obávám, že pakt je slabý, nedostatečný a ten proud nezastaví, v některých oblastech zkomplikuje pochod dovnitř Unie. Není tam třeba návratová politika,“ upozornil Vondra.

Zastavení migrace jako iluze

Podle Farského je jasné, že migraci nelze zcela zastavit a zařídit, aby lidé zůstali v původních zemích. „Na hranicích to bude o hodně přísnější, a to, jak to prošlo Evropským parlamentem, je zase kompromis, protože část europarlamentu říkala, že to je moc přísné a že zasahujeme do lidských práv. Tím, že na hranicích přijdou do detenčních center, tak se nedostávají na území Evropské unie, takže po ní nemůžou cestovat. Ale zastavit migraci je iluze,“ zdůraznil politik.

Nová dohoda ještě zhoršuje situaci kolem byrokracie, protože migrant bude nově krom dvou stávajících razítek potřebovat tři, nově kvůli pre-screeningu. „To nepomáhá nikomu a naštvaní jsou po právu všichni,“ myslí si Peksa. Co se týče sdílení biometrických údajů, tak se Peksa obává úniku dat.

Podle Dostálové jsou nejisté právní základy a organizace budou pravděpodobně podávat odvolání, takže migranta se „jen tak nepůjde zbavit“. „Opravdu mi v tom paktu chybí efektivní ochrana vnějších hranic, boj proti pašerákům,“ zmínila politička.

Migrační pakt se nelíbí ani řadě lidskoprávních organizací. Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová ho označila za „velkou prohru“.

„Jedná se hlavně o to, že lidskoprávní standardy tam chráněny nejsou. Ten pakt zavádí detenci na hranicích, a to včetně dětí, což je proti dlouhodobé judikatuře Evropského soudu pro lidská práva. Není jasné, jestli se právníci dostanou do detencí, jak se bude monitorovat dodržování lidských práv, a u toho zrychlení jsou obavy, že se nepodaří identifikovat lidi, kteří mají oprávněnou obavu z pronásledování, a budou vráceni do země, kde jim to hrozí,“ podotkla Faltová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 3 mminutami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 14 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Výbuchy byly slyšet také ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
06:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 4 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 12 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 15 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 15 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...