V Iráku se objevila obrna, přes pět milionů dětí čeká očkování

Bagdád - V Iráku začala masivní kampaň proti obrně. Lékaři budou proti tomuto nebezpečnému onemocnění očkovat na 5,5 milionu dětí. Úřady o tom rozhodly po zveřejnění informace o malém chlapci z blízkosti Bagdádu, u něhož je podezření na obrnu. Dětský fond OSN (UNICEF) oznámil, že imunizováno musí být 20 milionů dětí z celé oblasti, tedy také ze Sýrie, Egypta, Turecka a Libanonu.

„Vymýcení obrny je světovou prioritou. Vyzývám Iráčany, aby spojili síly a zajistili, aby v rámci této kampaně byly v dubnu naočkovány všechny děti do pěti let, jež vakcínu nedostaly v minulosti,“ řekl Marzio Babille z UNICEF.   

Irácké ministerstvo zdravotnictví ohlásilo první případ podezření na obrnu v březnu poprvé po 14 letech. Podle mluvčího úřadu je původcem nákazy malý chlapec z Báb aš-Samu Sýrie, s níž Irák na západě sousedí. V Sýrii bylo loni ohlášeno více než 20 případů obrny a začala tam očkovací kampaň. Většina syrských dětí onemocněla v provincii Dajr az-Zaur, která sousedí s Irákem. Podle UNICEF se mají 10. a 18. dubna k očkovací kampani připojit také Turecko a Libanon.

Obrnu se díky vakcínám podařilo zvládnout ve většině států. Vyskytuje se ale stále v Afghánistánu, v Nigérii a v Pákistánu. Podle odborníků může opět ohrožovat také Evropu, a to kvůli stovkám tisíc uprchlíků z blízkovýchodního regionu.

Vydáno pod