Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.

„Neměli bychom spadnout do pasti appeasementu. Nefungovalo to v roce 1938. Nebude to fungovat ani dnes,“ řekl Heusgen. Odkazoval tak na politiku ústupků či usmiřování, která vedla k uzavření mnichovské dohody v roce 1938. Nacistické Německo, Francie, Británie a Itálie se tehdy bez účasti Československa dohodly, že Adolf Hitler získá rozsáhlé československé pohraničí s převážně německým obyvatelstvem. Ruský vůdce Vladimir Putin podle Heusgena „cítí slabost“ a „reaguje jen na sílu“.

Odkaz na mnichovskou dohodu z roku 1938 a varování před podobným osudem pro Ukrajinu padly na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci hned několikrát. Použil ho mimo jiné i český prezident Petr Pavel, který vyzval, aby Kyjev a Evropa byly součástí mírových jednání o Ukrajině. „Jinak by to byla jakási ozvěna mnichovského ducha, který Československo zná moc dobře. Mám na mysli dohodu o naší zemi bez naší země. Tentokrát o Ukrajině, ale i o Evropě,“ řekl v sobotní debatě.

Stubb: Ukrajinu nesmí potkat stejný osud jako Finsko

„Tři základní otázky jsou pro Ukrajince ve hře v této válce: nezávislost, suverenita a územní celistvost,“ řekl na konferenci finský prezident Stubb. Dodal, že jeho země si po druhé světové válce sice uchovala nezávislost, ztratila ale suverenitu a nemohla se rozhodnout, do jaké organizace vstoupí. „A ztratili jsme také deset procent našeho území, včetně oblasti, kde se narodili moji prarodiče a můj otec,“ dodal. Vyzval, aby Evropa zajistila, že stejný osud nepotká i Ukrajinu.

V rámci smlouvy, podepsané po druhé světové válce v roce 1948, finští vůdci pod tlakem Moskvy souhlasili, že se Finsko nepřipojí k žádnému z politických a ekonomických bloků. Pro tento postoj se vžil termín finlandizace. Do Evropské unie země vstoupila až v roce 1995, do Severoatlantické aliance dokonce až předloni, a to v reakci na plnohodnotnou invazi Ruska na Ukrajinu z února 2022.

Podle Stubba nyní není okamžik, kdy by měla Evropa přestat Kyjev podporovat, právě naopak. „Ukrajina musí do (mírových) jednání vstoupit z pozice síly,“ řekl.

Otázka členství v NATO

V mírových rozhovorech, které podle finského prezidenta budou trvat velmi dlouho, pak nelze jednat o dvou věcech: členství napadené země v EU a členství v NATO. „O tom musí rozhodnout sami Ukrajinci,“ řekl Stubb. „Ukrajina bude evropská, a nikoli ruská a pro Putina to je velká prohra už teď,“ dodal. Zatímco o členství v EU se už jedná, členství v NATO bude podle Stubba také na stole „v určité fázi“.

Americký ministr obrany Pete Hegseth tento týden přitom řekl, že si v rámci mírového plánu Ukrajinu neumí představit v NATO. Také šéf Aliance Mark Rutte uvedl, že její lídři Kyjevu nikdy neslíbili, že se stane členem Severoatlantické aliance, jestliže uzavře mírovou dohodu s Ruskem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pak na konferenci v Mnichově uvedl, že Spojené státy nepočítaly s jeho zemí v NATO ani za bývalého prezidenta Joea Bidena.

Nervozita z telefonátu Trumpa a Putina

V Kyjevě i dalších evropských metropolích vyvolal obavy nedávný telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským vůdcem Putinem. Dohodli se v něm, že se setkají, aby jednali o ukončení ruské války na Ukrajině.

Kreml v neděli podle agentury Reuters uvedl, že význam nedávného telefonátu mezi Putinem a Trumpem spočívá v tom, že Rusko a Spojené státy nyní budou hovořit o míru, a nikoliv o válce. „Je to silný signál, že se nyní budeme snažit řešit problémy prostřednictvím dialogu,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novináři ruské státní televize Pavlu Zarubinovi. Peskov dále uvedl, že první setkání Putina a Trumpa má vzhledem k současným okolnostem zvláštní význam. Podle něj západní sankce nebudou bránit rusko-americkým rozhovorům.

4 minuty
Události: Budoucnost jednání o míru na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Agentura Bloomberg v sobotu uvedla, že se vysoce postavení představitelé Spojených států a Ruska sejdou už příští týden v Saúdské Arábii, aby připravili půdu pro potenciální summit šéfů obou zemí, jenž by se mohl konat do konce února. Agentura Reuters v neděli s odvoláním na prohlášení zmocněnce prezidenta USA pro Blízký východ Steve Witkoffa pro televizi Fox News napsala, že poradce šéfa Bílého domu pro národní bezpečnost Michael Waltz a Witkoff v neděli odletí do Saúdské Arábie na jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. Vysoce postavený ukrajinský vládní zdroj sdělil stanici BBC, že Kyjev na jednání neobdržel pozvánku a nevysílá na tuto fázi rozhovorů žádný tým.

Kyjev i evropské státy se obávají, že se Moskva a Washington na míru na Ukrajině dohodnou bez jejich účasti. Podle evropských politiků by takový mír nebyl trvalý a vyhovoval jen Rusku. Podle Heusgena, který svým krátkým projevem zakončil letošní ročník bezpečnostní konference, by mírová iniciativa neměla být přenechána USA a Rusku. „Měli bychom si přestat stěžovat, že jsme byli odsunuti na vedlejší kolej, ale přijít k jednacímu stolu s konkrétními nápady a přísliby výdajů,“ navrhnul s tím, že je to jediný způsob, jak místo u jednacího stolu dostat. „My Evropané potřebujeme mírový plán pro náš kontinent.“

Agentura Reuters v neděli informovala, že USA zaslaly evropským spojencům dotazník týkající se požadavků pro vyjednávání o konci ruské agrese proti Ukrajině a například jaké bezpečnostní záruky budou žádat po Moskvě.

Pro Heusgena byl 61. ročník konference posledním ve funkci jejího šéfa. Štafetu od něj v neděli přejal bývalý norský premiér a někdejší generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Minulý týden ovšem Stoltenberg oznámil, že se vrací do norské vlády jako ministr financí. Než mu skončí mandát v tamním kabinetu, povedou Mnichovskou bezpečnostní konferenci současní místopředsedové Benedikt Franke a Rainer Rudolph.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 53 mminutami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 2 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 2 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 4 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 6 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 7 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 8 hhodinami
Načítání...