Ukrajinští poslanci musí odevzdat pasy

Kyjev – Ukrajinský parlament odebírá svým poslancům diplomatické pasy. Informovala o tom opoziční poslankyně Lesja Orobecová na Twitteru. Poslankyně uvedla, že je za tímto krokem obava ukrajinských činitelů, že se opoziční poslanci rozhodnou pro odchod ze země, stejně jako to udělal Bohdan Danylyšyn. Ten získal azyl v Česku. Ukrajinské ministerstvo zahraničí odebírání pasů potvrdilo, důvodem ale prý je naléhání Evropské unie.

Nařízení o odevzdání diplomatických pasů poslanců a zaměstnanců ukrajinského parlamentu vydal šéf jeho aparátu Valentyn Zajčuk. „Diplomatické pasy ukrajinských poslanců a pracovníků aparátu Nejvyšší rady (parlamentu) musejí být uschovány na ministerstvu zahraničních věcí. Proto vás prosím vrátit během deseti dnů po návratu ze zahraniční služební cesty diplomatický pas správě pro meziparlamentní vztahy, aby mohl být předán ministerstvu zahraničí,“ uvádí se v Zajčukově žádosti.

„Bojí se, že jim poslanci utečou do Česka,“ komentovala ironicky na Twitteru Orobecová parlamentní rozhodnutí. Jeho důvodem se podle ní stal případ bývalého ministra hospodářství ve vládě Julije Tymošenkové Bohdana Danylyšyna. Politik, který je na Ukrajině stíhán pro zneužití služebního postavení, získal minulý čtvrtek azyl v Česku a o den později opustil pražskou vazební věznici.

Mluvčí ministerstva zahraničí dnes v reakci na tvrzení poslankyně Orobecové připustil, že ministerstvo v nakládání s pasy „dělá pořádek“. Děje se tak prý na žádost Evropské unie, která s Ukrajinou vede komplikovaná jednání o zavedení bezvízového styku. „Naléhají na nás, abychom zamezili situacím, kdy ukrajinští poslanci jezdí s diplomatickými pasy do Milána nakupovat,“ řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Oleh Vološyn.