Trump je ochotný zpomalit stahování vojáků ze Sýrie. Nenecháme zemi Íránu, slíbil

Americký prezident Donald Trump je připraven „zpomalit“ stahování amerických vojáků ze Sýrie, aby dosáhl konečné porážky teroristické organizace Islámský stát (IS). Po setkání s prezidentem to řekl vlivný republikánský senátor Lindsey Graham.

Šéf Bílého domu Grahamovi na společném setkání údajně řekl o plánu stažení ze Sýrie některé podrobnosti, o kterých senátor předtím netušil. Před schůzkou Graham řekl, že hodlá Trumpa přesvědčit, aby ještě svůj plán odchodu amerických vojáků ze Sýrie důkladně promyslel.

„Hovořili jsme o Sýrii. Řekl mi některé věci, které jsem nevěděl a s jejichž znalostí mám lepší pocit z toho, kam v Sýrii míříme,“ řekl Graham po setkání s Trumpem v Bílém domě.

„Pořád budeme mít v některých věcech rozdílné názory, ale řeknu vám, že prezident o Sýrii přemýšlí dlouho a usilovně – jak stáhnout naše síly, ale zároveň dosáhnout našich zájmů v oblasti národní bezpečnosti,“ dodal vlivný republikán.

Podle Grahama byly plány na stažení „chytrým způsobem“ zpomaleny. Trump minulý týden avizoval okamžité zahájení stahování amerických sil ze Sýrie. V amerických médiích se hovořilo o stažení v řádu několika měsíců. „Prezident chápe to, že musíme dokončit práci,“ řekl nyní Graham, aniž by sdělil podrobnosti o časovém plánu stahování.

Graham vyzval Trumpa, „aby to znovu promyslel“

„Chci vést válku na nepřítelově dvorku, ne na našem,“ řekl ještě před setkáním s Trumpem Graham v rozhovoru poskytnutém televizní stanici CNN. Ačkoli je oslabená, představuje podle vlivného senátora teroristická organizace Islámský stát (IS) přinejmenším na severovýchodě Sýrie stále nebezpečí. „Proto je třeba, abychom (v Sýrii) nechali část našich vojsk,“ dodal.

Republikánský senátor Lindsey Graham na konferenci v Mnichově
Zdroj: Michaela Rehle/Reuters

Stažení všech amerických vojáků by podle Grahama umožnilo radikálům z IS přeskupit své síly, zradilo by bojovníky kurdských milic, kteří jsou spojenci Washingtonu, a zvýšilo by schopnost Íránu ohrozit bezpečí Izraele.

Trump totiž minulý týden avizoval, že stahování amerických sil ze Sýrie bude zahájeno okamžitě. Senátor za Jižní Karolínu proto před společnou schůzkou s prezidentem řekl, že chce Trumpa přesvědčit, aby „si sednul se svými generály a znovu promyslel, jak to udělat“.

„Zpomalit to. Ujistit se, že to uděláme správně. Ujistit se, že se IS nikdy nevrátí. Nevydat Sýrii Íráncům,“ vysvětlil člen branného výboru amerického Senátu.

Trump je ochotný zpomalit stahování vojáků ze Sýrie (zdroj: ČT24)

Odchodu Američanů se obávají hlavně Kurdové

V Sýrii působí asi 2 tisíce amerických vojáků, kteří v boji proti IS podporují arabsko-kurdskou koalici SDF, jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Turecko ovšem YPG považuje za teroristickou organizaci napojenou na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK), která působí na jeho území. Ankara pohrozila, že po stažení amerických vojáků ze severu Sýrie zahájí proti YPG ofenzívu.

YPG se proto po Trumpově oznámení o odchodu Američanů ze severosyrského města Manbidž stáhly a na jejich žádost nad ním převzala kontrolu syrská armáda.

Není tajemstvím, že po prohlášení Spojených států amerických o odchodu z města Manbidž turecký stát provádí naplánovaný mediální tlak a psychologickou válku, aby destabilizoval celou oblast. Mezi lidmi panují obavy, že se vrátí zabíjení a popravy, stejně jako v ostatních oblastech, které Turecko obsadilo – v Afrínu, Džarábulusu a Azazu.
Adhab Hamoudová
členka demokratické civilní správy města Manbidž

Kvůli hrozící invazi Turecka do Sýrie si v neděli s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem telefonovala německá kancléřka Angela Merkelová. Vyzvala Turecko ke zdrženlivosti a zodpovědné reakci na plánovaný odchod Američanů ze Sýrie. Erdogan a Merkelová se podle agentury DPA shodli, že organizace Islámský stát nadále zůstává „významným nebezpečím“.

Turecko se ale plánů na pronásledování kurdských milic v Sýrii vzdát nehodlá. „Tato území patří Sýrii. Jsme proti jejímu rozdělení. Naším jediným cílem je odstranit odtud všechny teroristické organizace. Jakmile ty oblasti opustí, nebudeme tam nic dělat ani my,“ komentoval situaci Erdogan.

Ankara a Moskva už oznámily, že budou po odchodu Američanů akce koordinovat. O slovo se ale hlásí také Iráčané. Útočit na teroristy v Sýrii i bez předchozího souhlasu Damašku jim umožnil syrský prezident Bašár Asad.

„V případě, že se Amerika stáhne, je Irák tou nejlepší stranou, která se může vypořádat s novou situací, a je připraven spolupracovat se syrskými jednotkami. Součinost obou stran je nutná, stejně jako spolupráce s mezinárodní koalicí a dalšími silami, které mají v Sýrii své zájmy,“ uvedl irácký premiér Adel Abdul Mahdi.