Tbilisi kvůli strachu z nepokojů nerozsvítilo vánoční strom

Starosta gruzínské metropole se kvůli obavám z násilností rozhodl odložit rozsvícení vánočního stromu plánované na sobotu. Informuje o tom Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Protivládní protesty v Tbilisi zesílily poté, co volitelé vybrali za novou hlavu státu kandidáta vládní strany Gruzínský sen a kritika Západu Michaila Kavelašviliho. Čtyři nejsilnější opoziční strany mezitím vyzvaly EU k zavedení sankcí proti miliardářovi Bidzinu Ivanišvilimu a jeho nejbližším spolupracovníkům, kteří se podílejí na represích, píše server Gruzija online.

Starosta Tbilisi Kacha Kaladze rozhodl o odkladu rozsvícení stromu pouhých několik minut před plánovaným začátkem akce. O hodinu dříve byly před parlament nasazeny stovky policistů a na fasádě se rozsvítila vánoční světla, která byla ovšem vypnuta poté, co Kaladze oznámil své rozhodnutí, uvedlo Rádio Svoboda.

Krok starosty následoval poté, co byl Kavelašvili gruzínskou ústřední volební komisí prohlášen za vítěze sporných nepřímých voleb, když obdržel 224 hlasů od 225 přítomných volitelů. Před hlasováním byly oblasti poblíž budovy parlamentu uzavřeny.

Červené karty pro nového prezidenta

Demonstranti se shromáždili poblíž filharmonie a začali pochodovat k budově parlamentu. Doprava na centrální třídě, která obě místa spojuje, byla zastavena a na místě se mobilizovala policie.

Lidé skandovali „Salome! Salome!“ s odkazem na dosavadní prozápadní prezidentku Salome Zurabišviliovou a mávali svými diplomy v souladu s výzvami, aby „ukázali svůj diplom Kavelašvilimu“, který údajně nemá vyšší vzdělání. Svůj nesouhlas s novým prezidentem, bývalou fotbalovou hvězdou, vyjádřili také červenými kartami.

Tisíce Gruzínců protestují v ulicích už několik týdnů. Policie dosud zadržela více než pět set demonstrantů a tři stovky lidí, včetně 73 novinářů, se staly oběťmi násilí pořádkových sil i pouličních band ovládaných režimem, upozornila opozice.

Volání po sankcích

Právě zástupci opozice se obrátili na šéfku unijní diplomacie Kaju Kallasovou a ministry zahraničí bloku s výzvou, aby podpořili Gruzínce a podnikli kroky k ochraně evropských hodnot v Gruzii. Podle opozice by se na představitele režimu, který potlačuje demokracii a který by EU měla prohlásit za nelegitimní, neměl vztahovat bezvízový režim ani další výsady.

Kallasová režim v Tbilisi před možnými restrikcemi varovala už dříve, na jejich zavedení by se ovšem musely shodnout všechny členské země sedmadvacítky. Nejistá by byla v takovém případě pozice Maďarska, jelikož premiér Viktor Orbán podporuje vládu Gruzínského snu.

Opozice protestuje od října proti tomu, co označuje za zfalšování parlamentních voleb vládnoucí stranou a také proti jejímu rozhodnutí pozastavit přístupová jednání s EU až do roku 2028. Na pokojné protesty ale úřady tvrdě odpověděly. Gruzie tak čelí bezprecedentní politické krizi, která podle názoru opozičních stran vyžaduje okamžité kroky ze strany EU.

Už tak těžkou situaci v zemi podle opozice ještě zhoršil plán vládní strany zvolit gruzínským prezidentem Kavelašviliho, který patřil k navrhovatelům kontroverzního zákona o zahraničním vlivu a jenž ostře kritizuje Západ.

Apel na nové volby

Za jediné východisko z krize opoziční prohlášení označuje uspořádání nových voleb. Vyzývá také k neprodlenému a bezpodmínečnému propuštění všech zadržených politiků, aktivistů a demonstrantů na svobodu.

Spojené státy již ohlásily, že zavedou vízová omezení pro představitele gruzínské vlády a parlamentu za ohrožování demokracie v zemi. Washington uvedl, že se restrikce týkají asi dvaceti osob a že připravuje další sankce. Sankce proti proruským gruzínským představitelům v čele s miliardářem Bidzinou Ivanišvilim už zavedla i Ukrajina či baltské země.

Britský ministr zahraničí David Lammy v pondělí odsoudil postup úřadů proti protestujícím a oznámil omezení spolupráce s Tbilisi, které se podle Lammyho bude týkat i spolupráce v oblasti obrany.

Gruzínský Majdan selhal, tvrdí premiér

Gruzínský sen, který je u moci od roku 2012, založil ve spolupráci s Ruskem právě Ivanišvili. Po oznámení Kavelašviliho vítězství premiér Irakli Kobachidze nové hlavě státu poblahopřál a prohlásil, že jeho zvolení bude pro zemi znamenat zlom, protože „významně přispěje k posílení gruzínské státnosti a suverenity a také ke snížení radikalismu a takzvané polarizace“.

„V Gruzii ‚Majdan‘ selhal a nikdy neuspěje,“ zdůraznil Kobachidze, který narážel na události na Ukrajině v roce 2014, jež vedly ke svržení proruské vlády premiéra Viktora Janukovyče a následné okupaci Krymu a vpádu ruských sil na východ Ukrajiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...