Syřané začínají otevřeně mluvit o zločinech Asadova režimu

3 minuty
Události: Do syrského Aleppa se vrací vysídlení lidé i kritika režimu
Zdroj: ČT24

Lidé po téměř celé Sýrii nepřestávají slavit znovunabytou svobodu a do Aleppa i dalších měst se navracejí tisíce vysídlených lidí. Postupně se odkrývají také zločiny, které páchala vláda svrženého Bašára Asada. V ulicích je slyšet otevřená kritika padlého režimu a přibývá i svědectví o represích a mučení. Na místě natáčel zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Řada Syřanů po pádu Bašára Asada prožívá momenty, o kterých dosud jen snila. Hamúd Garrá se po dvanácti letech vysídlení poprvé vrátil do rodného Aleppa. „Celou cestu sem jsem probrečel. Nedokázal jsem si představit, že se jednoho dne vrátím do města, kde jsem se narodil,“ popisuje svoje emoce.

V ulicích je nahlas slyšet kritika, která dříve zaznívala jen doma a šeptem. Na veřejnost se dostávají svědectví, která se systém založený na útlaku snažil umlčet. I v druhém největším městě Aleppu pád Bašára Asada odkrývá represivní praktiky jeho režimu. Brána do místní vojenské základny, která dlouhá léta sloužila jako vězení, kde končili jeho skuteční i domnělí odpůrci, se nyní otevřela.

Lidé se už nebojí mluvit o mučení

Mohamed Mustafa Hayek byl vězněný za diktátora Bašára Asada i jeho otce Háfize Asada. Poprvé byl uvržen za mříže jako student před čtyřiceti lety poté, co se dostal do nevyprovokované potyčky s vojákem. Říká, že ho tehdy málem umučili k smrti. Zranění nohy, které mu věznitelé způsobili, se dosud nezhojilo.

O svých zážitcích poprvé mluví veřejně. „Dosud jsme nemohli ani otevřít ústa. Nemohli jsme říct ani slovo. Byli jsme utlačováni, ponižováni a uráženi,“ vylíčil.

Uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v prvních dnech své vlády slibuje mnoho. Od potrestání lidí zodpovědných za mučení, po obnovení služeb a bezpečnosti.

Náboženské menšiny pozorně naslouchají prohlášením, že jejich práva budou zaručena. „Mohu dosvědčit, že v posledních dnech jsme nezaznamenali žádný případ diskriminace vůči naší komunitě,“ ujišťuje římskokatolický kněz v Aleppu Bahžad Elía Karakaš.

Osud křesťanů v Aleppu vypovídá o dopadech vleklé války. Před čtrnácti lety jich ve druhém největším městě Sýrie žilo podle odhadů na tři sta tisíc, teď je to pouhá desetina. Podle jednoho z příslušníků náboženské komunity Fátího George Chodárího byli křesťané vykreslováni jako spojenci Asada, ale nebyli jimi. „I jeho vlastní lidé ho nesnášeli, protože posílal jejich děti na smrt,“ dodává k povaze padlého režimu.

Že se situace trvale zlepší, je zatím spíše naděje než jistota. Pro řadu lidí konec režimu Bašára Asada v tuto chvíli znamená alespoň možnost se svobodně nadechnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hamás propustil dohodnutých šest rukojmí

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Propuštěná rukojmí vítali jejich příbuzní i lidé na náměstích.
07:05Aktualizovánopřed 4 mminutami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 1 hhodinou

Útok u památníku holocaustu v Berlíně měl antisemitský motiv

Páteční útok v památníku holocaustu v centru Berlína měl antisemitský motiv, uvedlo tamní státní zastupitelství. Podezřelý, kterým je devatenáctiletý Syřan, chtěl podle vlastní výpovědi zabíjet Židy. Obětí jeho útoku se stal třicetiletý turista ze Španělska, který utrpěl vážná bodná zranění a leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici, informovala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenského podpořili evropští lídři i domácí oponenti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v úřadu již pět let a devět měsíců. O druhý mandát se měl ucházet na jaře minulého roku. Kvůli ruské agresi se ale volby uskutečnit nemohly. Zatímco americký prezident Donald Trump, který chce co nejrychleji válku ukončit, označil tento týden Zelenského za diktátora, který vládne bez voleb, za ukrajinského prezidenta se postavili evropští lídři i největší prezidentovi domácí oponenti.
před 6 hhodinami

Trump začal s čistkami v Pentagonu

Americký prezident Donald Trump odvolal z funkce předsedu sboru náčelníků štábů Charlese Browna a také pět dalších vysoce postavených důstojníků. Trump to oznámil v noci na sobotu na své sociální síti s tím, že na Brownovo místo hodlá jmenovat někdejšího příslušníka letectva Dana „Razina“ Cainea. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o bezprecedentní personální změny ve velení americké armády.
07:52Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruské ostřelování ničí i ukrajinské lesy, úřady přemisťují pracovníky do bezpečí

Denní ruské nálety se netýkají jen obydlených území Ukrajiny. Následné požáry zachvacují i lesy, které jsou například v Sumské oblasti kvůli bojům místy nepřístupné. Úřady už zde uzavřely šest lesních závodů a pracovníky přemístily do bezpečnějších lokací. Na místě jsou totiž problémy s mobilním signálem, což ovlivňuje dostupnost varování o náletech či ostřelování. V Sumské oblasti natáčel štáb ČT se zpravodajkou Ilonou Zasidkovyčovou.
před 8 hhodinami

Slováci opět vyšli do ulic, demonstrovalo se při výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové

Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už sedm let. Na Slovensku tehdy vyvolala největší porevoluční vlnu protestů, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer). Ten se v roce 2023 vrátil do čela slovenské vlády a čelí kritice, že ohrožuje principy právního státu a že zemi otáčí směrem k Rusku. Na výročí zmíněné události se i proto na Slovensku demonstrovalo.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...