Španělská lékařka vyvinula revoluční oční filtr

Barcelona - Španělská lékařka Celia Sánchez Ramosová představila průhledný filtr, který dokáže spolehlivě ochránit lidské oči. Za jednoduchý a účinný vynález už dostala několik cen, například pro nejlepšího vynálezce roku, kterou uděluje Světová organizace duševního vlastnictví. Filtr, který blokuje škodlivé záření, může zabránit určitým typům slepoty. Stejně jako struktura sítnice je žlutý, přesto však neviditelný, a vidění tedy nijak nezabarvuje.

Filtr se může přidat na jakýkoli průhledný povrch - na kontaktní čočky, do oken domů nebo na čelní sklo auta. „Už existují opalovací ochranné krémy a tohle je něco podobného. Filtr se aplikuje na průhledné nebo průsvitné povrchy. Životnost sítnice prodlouží o mnoho let,“ tvrdí Celia Sánchez Ramosová.

Lékářské testy filtru v plném proudu

Filtr nahradí nebo podpoří ochrannou vrstvu, kterou má samo oko. Samotná vrstva totiž věkem degeneruje nebo se ztratí při operaci šedého zákalu. Technologie ale nemá sloužit jen starým lidem. Fungovat bude také jako prevence. „Pomáhal by třeba svářečům na helmě. Zrak těchto lidí je totiž kvůli práci extrémně zatížený,“ připomíná lékařka.

Ve třiadvaceti nemocnicích po celém Španělsku zatím probíhají lékařské testy. O technologii už ale projevilo zájem několik amerických firem, a komerčně by se tak mohla začít vyrábět za rok a půl.