Slovenská vláda stále hledá řešení ve sporu s tamními lékaři. Bezmála tři a půl tisíce z nich už avizovalo, že chtějí do konce roku odejít. Požadují, aby kabinet Roberta Fica (Smer–SD) splnil své původní sliby – třeba jasnější financování nebo vyšší růst mezd. Slovenský parlament v prvním čtení projednává možnost nakázat lékařům, aby ve službě zůstali i se začátkem nového roku. Ministerstvo zdravotnictví navzdory tomu tvrdí, že většině požadavků vyhovělo, s tím však odbory nesouhlasí.
Slovenská vláda hledá řešení krize s lékaři, tisíce z nich plánují výpovědi
Záchranu vlastního provozu řeší nyní banskobystrická nemocnice, která se stará o záchranu životů a zdraví v celém středním Slovensku. Od ledna by ji měla opustit polovina z pěti set lékařů. Podobná krize hrozí i v dalších velkých zařízeních.
Resort zdravotnictví se už dva měsíce schází s odbory, ovšem na jednání zbývají bez vánočních svátků prakticky jen dva týdny. Slovenští lékaři chtějí, aby Ficův kabinet dodržel dva roky staré memorandum, které mimo jiné deklaruje tempo zvyšování platů – necelých deset procent oproti šesti, s nimiž nyní vláda kalkuluje.
Lékařský odborový svaz v pondělí zaslal ministerstvu seznam bodů, které je podle odborů možné stihnout do konce roku.
„Lékaři ukázali, kde se dá šetřit, jak se dá šetřit,“ prohlásil předseda odborového svazu Peter Visolajský.
„My žádáme jen větší transparentnost v resortu a nechápu, proč ministerstvo zdravotnictví nebo kdokoliv tomuto brání,“ dodal. Ficův kabinet pokládá přitom současné zvyšování platů za maximum možného. Ve všem dalším prý odborům vyhověl – třeba v tom, že nechystá měnit nemocnice na akciové společnosti.
Povinnost pod hrozbou pokut nebo vězení
V parlamentu však prosazuje krajní řešení – možnost přikázat lékařům od ledna dál pracovat pod hrozbou pokut nebo vězení. „Samozřejmě, že to není dokonalé řešení, ale není v zájmu nikoho teď omezit všechny občany Slovenska na různých právech,“ prohlásil ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas–SD).
Zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan podotknul, že Ficův kabinet má v parlamentu teoretický dostatek hlasů, i když v současnosti to podle Šilhana „není s absolutní většinou úplně jasné“.
Problémem nejsou celkové počty výpovědí, ale spíše typy lékařů – ti tak mohou chybět hlavně na specializovaných odděleních.
Tamní ministerstvo zdravotnictví mluví zatím o dvanácti z celkových 79 okresů, kde by hrozil skutečný problém s nedostatkem lékařů. Povinnost by byla povinná po dobu maximálně čtyř měsíců, Šaško nicméně doufá, že nakonec nebude potřeba.