Přes 2,7 tisíce nemocničních lékařů na Slovensku, tedy více než polovina celkového počtu, začíná hromadně podávat výpovědi. Krok lékařské odborové sdružení (LOZ) zdůvodnilo neřešením problémů ve slovenském zdravotnictví a konsolidačním balíčkem, kterým vláda snížila tempo růstu platů zdravotníků. Nový ministr zdravotnictví Kamil Šaško platové požadavky lékařů odmítl. Nebude prý své kroky „přizpůsobovat diktátu“.
Slovenští lékaři hromadně podávají výpovědi
Podobný krok LOZ v roce 2011 ochromil na Slovensku chod nemocnic. Předloni si pak lékaři rovněž výpověďmi vymohli od tehdejší vlády zvýšení platů a příslib dalších opatření ve zdravotnictví. V obou případech nebyla u moci strana Smer–sociálna demokracia současného premiéra Roberta Fica, který je ministerským předsedou už počtvrté. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.
„Je nám trapné, že Slovensko už potřetí musí zažít výpovědi lékařů, aby se vláda konečně zabývala zdravotnictvím. Věříme, že vláda se vzpamatuje a začne věci řešit ve prospěch pacientů. Vlády nás opakovaně přesvědčily, že věci se ve zdravotnictví hýbou jen tehdy, když jsou na stole lékařské výpovědi,“ sdělil novinářům předseda LOZ Peter Visolajský.
Podle zpravodaje ČT na Slovensku Jana Šilhana jsou hromadné výpovědi důsledkem ultimáta, které lékařské odbory už delší dobu vládě dávaly. Požadovaly desetiprocentní zvýšení platů, nikoliv šestiprocentní, s nímž počítá konsolidační balíček kabinetu Roberta Fica.
Lékaři také upozorňují na změny v přesčasech nebo na časté odchody mladých lékařů či absolventů medicíny do zahraničí.
Fico: Není to premiérské téma
Šilhan doplnil, že odbory požadují, aby se jednání účastnil i předseda vlády Fico. Ten však vzkázal, že „nejde o premiérské téma“, okolnostmi by se podle něj měl zabývat hlavně nový ministr zdravotnictví.
„Jako ministr zdravotnictví nikdy nebudu své kroky přizpůsobovat diktátu. Nedopustím, aby lékaři hrozbou výpovědi řešili otázky, které nejsou jejich zodpovědností ani kompetencí,“ prohlásil ministr Šaško. Dodal, že se bude připravovat na všechny scénáře.
Nový šéf resortu také tvrdí, že odbory přišly se seznamem požadavků až poté, co vláda schválila škrty v růstu platů zdravotníků. Podle něj je rozdíl mezi vládním návrhem a platovými požadavky odborů po zdanění a odvodech 62 eur (1570 korun) měsíčně pro každého lékaře.
Odbory mluví o porušení dohody
Zaměstnanci na Slovensku mají zpravidla dvouměsíční výpovědní lhůtu, což by v případě lékařů znamenalo jejich odchod z nemocnic na přelomu letošního a příštího roku.
Sdružení LOZ už dříve tvrdilo, že nynější vláda porušila dohodu státu s LOZ z roku 2022 o úpravě platů zdravotníků, kterou v minulosti podpořil i Smer. Nynější Ficův kabinet v rámci konsolidačního balíčku na začátku října prosadil snížení tempa růstu platů zdravotníků.
V reakci na tento krok rezignovala ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Její nástupce v úřadu Kamil Šaško pak ohlásil, že tempo růstu platů zdravotních sester a záchranářů by se nakonec snižovat nemuselo, pomaleji by proti původnímu pravidlu ale rostly výdělky lékařů. To odmítli jak zástupci zdravotních sester, tak sdružení LOZ.
Visolajský v úterý také odmítl plány nynější vlády transformovat nemocnice na obchodní společnosti. Uvedl, že Fico v minulosti takovou změnu odmítal a označil ji za krok k privatizaci zdravotnických zařízení. Podle Šaška změnu právní formy nemocnic nikdo nepřipravuje. Ze soukromých firem působí v oblasti zdravotnictví na Slovensku například skupiny Penta a Agel, jež podnikají i v Česku.