Slovenská vláda chce zákonem přinutit nespokojené lékaře pracovat

Slovenská vláda chce zvláštním zákonem přinutit lékaře, kteří hromadně podali výpovědi kvůli sporu se státem mimo jiné o platy, aby zůstali pracovat v nemocnicích. Kabinet premiéra Roberta Fica (Smer) na své nedělní schůzi schválil návrh, který rovněž předpokládá, že za odepření povinnosti vykonávat zdravotní péči během vyhlášené mimořádné situace bude zdravotníkům hrozit trestní stíhání.

Předlohu zákona by ještě na probíhající schůzi mohl posoudit parlament, ve kterém mají vládní strany většinu jednoho hlasu.

Podle odborů hromadně výpovědi podalo více než 3300 lékařů na Slovensku, tedy většina nemocničních doktorů. Učinili tak v reakci na vládní škrty v růstu platu zdravotníků a tvrdili, že stát neplní ani jiné podmínky z dřívějšího společného memoranda.

Jejich odchod na konci letošního roku by patrně ochromil provoz nemocnic, což se na Slovensku stalo už v roce 2011, kdy lékaři rovněž hromadně podali výpovědi a kdy nemocnicím přijeli na pomoc čeští vojenští lékaři.

Cesta vyhlášení mimořádné situace

Nynější vládní návrh zákona počítá s možností vyhlášení mimořádné situace kvůli kritické nedostupnosti ústavní zdravotní péče. Vláda by ji mohla stanovit nanejvýše na šedesát dnů, ovšem s možností prodloužení o stejnou dobu. Například výpovědní lhůta, která by zdravotníkům měla vypršet za mimořádné situace, by podle navržené normy skončila až dnem odvolání mimořádné situace.

Předloha rovněž počítá se zavedením nových trestných činů postihujících vyhýbání se či odepření výkonu zdravotnické péče za mimořádné situace. Bezúhonnost žadatele je na Slovensku podmínkou k vydání licence pro výkon zdravotnického povolání.

„Život a zdraví občanů jsou nadřazeny jakýmkoliv právům lékařů na pracovní spory,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Kamil Šaško. Dodal, že mimořádná situace by mohla být vyhlášena ve 12 ze 79 okresů. Podle něj navrhovaná opatření neznamenají zavedení nucených prací.

Šéf lékařských odborů LOZ Peter Visolajský uvedl, že bič na lékaře nebude fungovat a že vláda není schopna ani ochotna řešit problémy zdravotnictví.

„Místo řešení problémů našeho zdravotnictví vláda nařídila nucené práce těm, kdo tato řešení pro naše zdravotnictví od vlády žádají. Dnešní výpovědi lékařů nejsou o nových požadavcích ani o navýšení platů, ale tyto výpovědi vznikly, protože vláda Roberta Fica jednostranně a bez dialogu porušila dohody,“ napsal Visolajský.

Zneužití moci, zní od opozice

Lékařů se zastalo například opoziční Křesťanskodemokratické hnutí. Uvedené návrhy kabinetu označilo za zneužití moci a za překročení mezí.

Opoziční strany a odbory už dříve tento týden uvedly, že vláda se chystá nařídit zdravotníkům pracovní povinnost. LOZ tvrdilo, že takový krok by neznamenal, že zdravotní péče bude zajištěna. Už při hromadných výpovědích lékařů v roce 2011 tehdejší vláda nařídila zdravotníkům dostavit se do práce; podle dostupných informací tuto povinnost lékaři obcházeli například tím, že si nechali vystavit neschopenku. Současná vláda navrhla, aby za uvedené mimořádné situace mohla neschopenku vystavovat zdravotníkům jen státem určená zařízení.

Lékaři si od státu vymohli zvýšení platů prostřednictvím hromadných výpovědí naposledy před dvěma lety. Parlament pak také hlasy Ficovy strany, která tehdy byla v opozici, schválil, že platy lékařů, zdravotních sester a jiných profesí ve zdravotnictví budou záviset na průměrné mzdě na Slovensku a na délce praxe. Na základě tohoto pravidla se platy zdravotníků měly v příštím roce zvýšit o téměř desetinu.

Ficova vláda ale letos na podzim v rámci konsolidačního balíčku na ozdravení státních financí rozhodla, že platy zdravotnického personálu porostou pomaleji. V reakci rezignovala ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Její nástupce Šaško pak prosadil zrušení uvedených škrtů pro některé skupiny zdravotníků. I po této změně se ovšem například lékařům budou platy v příštích dvou letech nadále zvyšovat pomaleji než podle původních pravidel. To odmítlo nejen LOZ, ale i další organizace zastupující zdravotníky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zóna ČT24: Trump spustil zemětřesení na poli bezpečnosti

S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu přichází lavina změn v oblasti bezpečnosti. Republikán klade důraz na boj s nelegální imigrací a importovaným organizovaným zločinem. Dokonce naznačil, že by proti kartelům mohl na území Mexika nasadit i americké vojáky. Své lidi prezident dosadil do čela pobřežní stráže i tajných služeb. Kritizoval také Federální agenturu pro krizové řízení. Část jejích pravomocí by v budoucnu mohly převzít jednotlivé státy USA.
před 1 hhodinou

Trump pošle Izraeli ničivé bomby blokované Bidenem, tvrdí média

Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa nařídil americké armádě, aby poskytla Izraeli dodávku ničivých bomb MK-84. S odkazem na své zdroje to uvedl zpravodajský web Axios a agentura Reuters. Vláda předchozího prezidenta Joea Bidena zbraně odmítla Jeruzalému dodat kvůli obavám z civilních obětí v Pásmu Gazy. Bílý dům se k věci zatím veřejně nevyjádřil.
před 1 hhodinou

Trump zbavil funkce řadu generálních inspektorů

Americký prezident Donald Trump v pátek večer propustil z několika ministerstev a dalších úřadů dosavadní generální inspektory, což jsou činitelé, kteří mají nezávisle monitorovat práci vlády. Listy The Washington Post (WP) a The New York Times (NYT) informovaly, že o funkci přišlo nejméně dvanáct inspektorů.
16:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hamás propustil čtyři izraelská rukojmí, Jeruzalém dvě stě palestinských vězňů

Palestinské teroristické hnutí Hamás propustilo čtyři izraelské vojačky, které drželo jako rukojmí od předloňského října. Hamás uvedl, že příští týden propustí i jednu vězněnou civilistku, izraelský premiér Benjamin Netanjahu jinak odmítá umožnit návrat vysídlených Palestinců na sever Pásma Gazy. V rámci dohody o příměří Izrael v sobotu propustil dvě stě palestinských vězňů.
10:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Učitel řekl: ‚Běžte domů.’ Vrátili jsme se za rok,“ říká pamětník bitvy o Ardeny

Před osmdesáti lety skončila jedna z nejkrvavějších bitev druhé světové války na západní frontě. Němci se v Ardenách naposledy pokusili zvrátit vývoj v oblasti, Američané ale ofenzivu v lesnatém a kopcovitém terénu na pomezí Belgie a Lucemburska odrazili. Obětí byly desetitisíce na obou stranách.
před 2 hhodinami

Při útoku na nemocnici v Súdánu zemřely desítky lidí

Dronový úder na jednu z posledních fungujících nemocnic ve městě Fášir v západosúdánské provincii Dárfúr zabil 67 lidí, píše agentura AFP s odkazem na prodemokratické aktivisty. Město se snaží už několik měsíců dobýt polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF). Ty od roku 2023 válčí se súdánskou armádou. Při bojích podle odhadů zemřely desetitisíce lidí.
18:44Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obranu USA povede Hegseth, imigraci má zkrotit Noemová

Americký Senát těsně schválil jmenování Petea Hegsetha ministrem obrany Spojených států. Hlasování bylo nerozhodné, o jeho jmenování rozhodl svým hlasem viceprezident JD Vance. Jmenování kontroverzního kandidáta je velkým vítězstvím pro Donalda Trumpa, konstatovala agentura Reuters či stanice CNN. Senát později schválil také nominaci dosavadní guvernérky Jižní Dakoty Kristi Noemové. Stane se ministryní pro vnitřní bezpečnost.
06:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Fico odstoupit nehodlá. Tvrdí, že za demonstracemi jsou lži

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) odmítl výzvu organizátorů občanských manifestací, aby v zájmu budoucnosti země odstoupil z funkce ministerského předsedy. O mohutných demonstracích za proevropské směřování země tvrdí, že jsou organizovány na základě lží. Tvrdí také, že na protestech se podílejí zahraniční aktéři, kteří budou vyhoštěni. Organizátoři demonstrací a opozice už dříve uvedli, že Fico opakovaným zpochybňováním protestů a obviněními z pokusu o státní převrat zneužívá tajné služby a odpoutává pozornost od problémů země.
14:29Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...