Ruská sonda dopadla do Tichého oceánu

Moskva - Trosky sondy Fobos-Grunt, která neuspěla v misi k jednomu z měsíců Marsu, dopadly dnes večer SEČ do Tichého oceánu. Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na ruské úřady. S velkou pravděpodobností se tak naplnily odhady expertů, že neřízený návrat sondy na Zem pro lidi nepředstavuje vážné nebezpečí.

Podle ruského ministerstva obrany se trosky zřítily kolem 18:45 SEČ do oblasti asi 1250 kilometrů západně od ostrova Wellington, který leží při pobřeží jižního Chile.

Rusko Fobos-Grunt vypustilo v listopadu na cestu k Phobosu, jednomu ze dvou měsíců Marsu. Po startu z Bajkonuru ale sonda nezareagovala na pokyny z řídicího střediska, které ji měly nasměrovat od Země do meziplanetárního prostoru. Fungování aparátu se nepodařilo obnovit a družice od té doby kroužila kolem Země, zatímco výška jejího letu se pozvolna snižovala. Bylo proto jasné, že se časem vrátí do atmosféry a zřítí na Zem.

Na povrch naší planety neměla 14,6 tuny vážící sonda podle ruských odborníků dopadnout v jednom kuse, ale ve 20 až 30 částech o celkové hmotnosti do 200 kilogramů. Zbytek měl spolu s toxickým palivem, které měl Fobos-Grunt použít pro let k Marsu, podle předpokladů vědců shořet v atmosféře.