Redaktoři Sme podali kvůli Pentě výpovědi

Bratislava - Redaktoři předního slovenského listu Sme hromadně podali výpovědi. Reagovali tak na oznámení, že do vydavatelství deníku vstoupí nový akcionář s finanční podporou investiční skupiny Penta. „Významná část redakce dává výpověď k 31. říjnu, výpovědní lhůta uplyne 31. prosince. Menší část redakce odchází dohodou na vlastní žádost už k 31. říjnu,“ uvedlo ve společném prohlášení vedení Sme a jeho vydavatel, společnost Petit Press.

Poloviční podíl v Petit Pressu kupuje od německé skupiny Rheinische Post Mediengruppe společnost Namav, která je dceřinou firmou soukromé slovenské tiskové agentury SITA. Finančním partnerem Namavu v transakci je Penta. Druhým spolumajitelem vydavatelství je Prvá slovenská investičná skupina (PSIS). Právě proti účasti Penty na transakci se už minulý týden postavila většina členů redakce Sme, podle nichž Penta představuje ohrožení jejich nezávislosti.

Část odcházejících redaktorů podle prohlášení přehodnotí své rozhodnutí v případě, že nový akcionář získá ve vydavatelství pouze menšinový podíl. SITA i Penta už minulý týden oznámily, že jsou připraveny respektovat kontinuitu ve vedení vydavatelství a působit v Petit Pressu v minoritní akcionářské pozici.

V reakci na oznámení o vstupu nového akcionáře do Petit Pressu odstoupil z funkce šéfredaktora Sme Matúš Kostolný. Na konci měsíce ho mají následovat jeho dosavadní čtyři zástupci; dva z nich prozatím povedou deník a jeho portál. Jejich odchodu by podle dnešního prohlášení mohlo zabránit uplatnění předkupního práva ze strany PSIS na podíl v Petit Pressu tak, aby Namav nevstoupila do akcionářské struktury vydavatele Sme. Prodej podílu v Petit Pressu provází spor PSIS a Rheinische Post Mediengruppe o to, zda současný slovenský akcionář vydavatelství řádně uplatnil předkupní právo na tento podíl.

Finanční skupina Penta působí v několika odvětvích. Penta v září oznámila, že ve spolupráci s nizozemskou investiční společností V 3 Media Holdings kupuje přední slovenská vydavatelství 7 Plus a Trend Holding. Penta tehdy slíbila, že do obsahu medií zasahovat nebude. Podobně se partner skupiny Jaroslav Haščák vyjádřil i v souvislosti se vstupem nového akcionáře do Petit Pressu.

Redaktoři Sme svůj odmítavý postoj k Pentě už dříve zdůvodnili také největší korupční aférou Gorila, do níž se prý Penta zapletla. Finanční skupina podle spisu, jenž před třemi lety unikl na internet, podplácela slovenské politiky a vysoké státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání dlouhodobě popírá. Zmiňované informace o korupci, jež údajně vypracovala slovenská tajná služba, dosud nikdo nepotvrdil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 21 mminutami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

USA útočí na IS v Sýrii. Zabily nejméně pět jeho členů, píše AFP

Spojené státy zahájily v Sýrii údery na pozice teroristické skupiny Islámský stát. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump, podle něhož jde o tvrdou odvetu za útok z minulého týdne, při němž zahynuli tři Američané. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že při amerických náletech zemřelo nejméně pět členů IS. Sýrie zároveň posílí vlastní operace proti IS, uvedlo podle agentury Reuters syrské ministerstvo zahraničí.
01:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinci jednali s Američany, pokračovat mají i v sobotu

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace by se měly sejít i v sobotu.
před 2 hhodinami

Izraelský útok v Pásmu Gazy zabil podle médií nejméně pět lidí. Armáda to prošetřuje

Izraelský útok na bývalou školu ve čtvrti Túfa v Pásmu Gazy podle Times of Israel zabil nejméně pět Palestinců. Armáda židovského státu tvrdí, že vojáci spatřili několik podezřelých osob, na které následně vystřelili. Místní zpravodajské agentury uvádějí, že útok nastal ve chvíli, kdy se v objektu konala svatební oslava. Izraelská armáda případ prošetřuje.
před 3 hhodinami

Pákistánský expremiér Chán dostal další trest vězení

Soud v Pákistánu v sobotu poslal bývalého premiéra Imrana Chána a jeho manželku Bušru Bibiovou každého na sedmnáct let do vězení. Shledal je vinnými z podvodu se státními dary, které dostali od saúdskoarabské vlády. Manželé už jsou ve vězení kvůli korupci.
před 4 hhodinami

Herní platforma Roblox usiluje o návrat na ruský trh. Slíbila větší kontrolu

Rusko počátkem měsíce zablokovalo přístup k americké internetové herní platformě pro děti Roblox. Oznámil to tehdy ruský úřad pro kontrolu médií a internetu Roskomnadzor. Platforma podle něj šíří „extremistické materiály a LGBT propagandu“. V zemi tento krok vyvolal protest v Tomsku. Úřad nyní zvažuje odblokování služby: její vedení totiž uvedlo, že zvýší moderaci svých her a chatů v Rusku.
před 5 hhodinami
Načítání...