Putin se omluvil za „tragický incident“ ázerbájdžánského letadla

Události: Putinova omluva (zdroj: ČT24)

Ruský vládce Vladimir Putin se v sobotu omluvil ázerbájdžánskému prezidentovi Ilhamu Alijevovi za „tragický incident“ osobního letadla společnosti Azerbaijan Airlines, k němuž došlo v ruském vzdušném prostoru. Putin naznačil, že letoun mohla poškodit ruská protivzdušná obrana, nepřiznal to ale přímo. Po pádu zahynulo nejméně 38 lidí.

„Vladimir Putin se omluvil za tragický incident, k němuž došlo v ruském vzdušném prostoru, a znovu vyjádřil hlubokou a upřímnou soustrast rodinám obětí a popřál brzké uzdravení zraněným,“ uvedl podle agentury Reuters v prohlášení Kreml.

„V rozhovoru bylo konstatováno, že ázerbájdžánské osobní letadlo, které cestovalo podle svého letového řádu, se opakovaně pokoušelo přistát na letišti v Grozném. V té době byly Groznyj, Mozdok a Vladikavkaz napadány ukrajinskými bezpilotními letouny a ruské systémy protivzdušné obrany tyto útoky odrazily,“ sdělil Kreml.

Podle Alijeva bylo letadlo v ruském vzdušném prostoru „vystaveno vnějšímu fyzickému a technickému zásahu“, což způsobilo úplnou ztrátu kontroly pilotů nad strojem.

Alijev poznamenal, že letadlo mělo v trupu několik děr a cestující utrpěli zranění „v důsledku vniknutí cizích částí do kabiny během letu“. Podle záznamu telefonického rozhovoru poskytnutého tiskovou kanceláří ázerbájdžánského prezidenta však Alijev neobvinil z incidentu ruskou protivzdušnou obranu.

Rusko zahájilo vyšetřování incidentu kvůli porušení pravidel bezpečnosti letecké dopravy. Nyní jsou vyslýcháni civilní i vojenští specialisté. Specializované služby Ruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu rovněž úzce spolupracují na místě havárie a dva pracovníci generální prokuratury Ázerbájdžánu jsou v současnosti v Grozném, kde spolupracují se zástupci generální prokuratury a ruského vyšetřovacího výboru, dodal Kreml v prohlášení.

Světové reakce

S Alijevem mluvil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na síti X napsal, že do Baku volal, aby vyjádřil soustrast. Ukrajinský prezident přitom požaduje, aby Rusko poskytlo „jasné vysvětlení“ události.

Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová v sobotu vyzvala k rychlému a nezávislému mezinárodnímu vyšetřování. Na síti X poznamenala, že zprávy o tom, že zřícení letadla mohla způsobit ruská střelba, silně připomínají katastrofu letadla malajsijských aerolinek, které bylo v roce 2014 nad Donbasem sestřeleno ruskou raketou.

Putin podle Kremlu telefonoval také prezidentovi Kazachstánu Kasymovi-Žomartovi Tokajevovi, aby mu vyjádřil soustrast nad ztrátami na životech při leteckém neštěstí. Oba prezidenti se podle Kremlu dohodli, že zůstanou v kontaktu kvůli vyšetřování havárie.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby v pátek novinářům řekl, že USA zaznamenaly některé první náznaky ukazující na možnost, že letadlo bylo sestřeleno ruskými systémy protivzdušné obrany. Odmítl ale poskytnout další informace s odkazem na vyšetřování, které ještě neskončilo.

Vyšetřování

Ve středu se ázerbájdžánské letadlo zřítilo poblíž města Aktau v Kazachstánu poté, co se jeho let odklonil z jihu Ruska. Zahynulo nejméně 38 lidí, 29 jich přežilo.

Čtyři zdroje z Ázerbájdžánu obeznámené s vyšetřováním ve čtvrtek agentuře Reuters sdělily, že letadlo zasáhla ruská protivzdušná obrana. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek prohlásil, že je potřeba vyčkat na závěry vyšetřování, než bude možné říct, co se stalo.

Pozastavení letů

Od soboty ázerbájdžánské letecké úřady pozastavily lety všech aerolinek z hlavního města Baku do ruských měst Miněralnyje Vody, Soči, Volgogradu, Ufy, Samary, Saratova, Nižného Novgorodu a Vladikavkazu. Už od středy omezily lety do čečenské metropole Grozného a dagestánské metropole Machačkaly.

Omezení potrvá až do ukončení předběžného vyšetřování středeční nehody. Dál budou aerolinky létat do šesti významných ruských měst – Moskvy, Petrohradu, Kazaně, Astrachaně, Jekatěrinburgu a Novosibirsku.

Načítání...