Na západě Kazachstánu se zřítilo letadlo původně mířící z ázerbájdžánské metropole Baku do čečenského Grozného na jihu Ruska, kvůli mlze v hlavním městě Čečenska bylo ale přesměrováno. Nehodu přežilo 29 lidí, kteří utrpěli těžká či středně závažná zranění, uvedly kazachstánské úřady. Na palubě bylo dle ázerbájdžánských aerolinek AZAL 62 pasažérů a pět členů posádky. Aerolinky až do vyšetření nehody pozastavily všechny lety do Čečenska.
Zřícení letadla v Kazachstánu přežilo 29 lidí
„V tuto chvíli víme o 38 mrtvých,“ stojí podle ruské státní agentury TASS v prohlášení místopředsedy kazachstánské vlády Kanata Bozumbajeva, které zveřejnil kazachstánský server Tengrinews. „Dvacet devět lidí, včetně dvou dětí, je zraněných v nemocnicích,“ dodal. Přibližně jedenáct lidí podle něj utrpělo těžká zranění, u zbytku mají poranění středně závažnou povahu.
O příčině nehody v Aktau na břehu Kaspického moře zatím úřady neinformovaly. Bozumbajev varoval před vytvářením předčasných závěrů. Úřady mezitím nalezly takzvanou černou skříňku, v níž jsou uloženy letové údaje a hlasové záznamy z pilotní kabiny.
Místní média původně uváděla, že posádka kvůli požáru požádala o nouzové přistání. Po příjezdu záchranářů byl stroj v plamenech. Kazachstánský server Tengrinews píše o srážce s hejnem ptáků.
Tamní ministerstvo pro mimořádné události v prohlášení dle agentury Reuters uvedlo, že hasiči požár uhasili a že přeživší, včetně dvou dětí, jsou ošetřováni v nedaleké nemocnici. Nehodu přežili především cestující ze zadní části trupu, která se při dopadu letadla zřejmě odlomila.
Letoun čelil rušení GPS
Nejasnosti dlouho panovaly o počtu cestujících. Havarovaný stroj byl podle ázerbájdžánských médií Embraer 190, který pojme asi sto lidí. Letadlo patřilo aerolinkám AZAL. Některá kazachstánská média dříve uváděla 105 cestujících a pět členů posádky, ázerbájdžánská hovořila o 67 cestujících a pěti členech posádky.
Kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace následně údaj upřesnilo na celkem 67 lidí včetně pětičlenné posádky. To nakonec potvrdila i společnost AZAL, která zveřejnila seznam cestujících.
Informace se rovněž liší v tom, zda se letadlo zřítilo. Původní zprávy uváděly tvrdé přistání. Zveřejněné záběry nicméně ukazují, jak klesající stroj narazil do země a začal hořet. Podle videa z místa nehody je patrné, že trup letounu se roztrhnul na několik částí.
Portál Flightradar24, který sleduje celosvětově letecký provoz, na síti X napsal, že u Grozného byl letoun vystaven rušení GPS a také falešnému vysílání tohoto navigačního systému. Ze zveřejněného letového profilu rovněž vyplývá, že stroj nad mořem neletěl v přímé linii a že výška letu během 74 minut před nehodou kolísala. Průměrná doba letu z Baku do Grozného trvá necelou hodinu, letoun byl kvůli opakovanému přesměrování ve vzduchu přes dvě a půl hodiny.
„Je zřejmé, že posádka s letadlem bojovala. Děly se věci, které se normálně před přistáním nedějí – prudké stoupání, prudké klesání. (...) Patrně se piloti snažili dostat na plochu, na které se dá přistát,“ myslí si letecký publicista Martin Velek. „Nakonec v poměrně strmém úhlu narazili do země, jedním křídlem níž. Trup se tak zlomil, přeživší byli pravděpodobně v zadní části,“ doplnil.
Cestující byli podle médií převážně občané Ruska, posádka naopak ázerbájdžánská. K letu média uvedla, že stroj byl dvakrát přesměrován. Místo Grozného letová kontrola vybrala Machačkalu, hlavní město Dagestánu, který je stejně jako Čečensko součástí Ruské federace. Po Machačkale bylo jako náhradní letiště zvoleno kazachstánské Aktau.
Kondolence
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev už kondoloval rodinám. Na síti Instagram napsal, že se modlí za brzké uzdravení přeživších. Soustrast rodinám vyjádřili také vládce Kremlu Vladimir Putin a čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.
Ke kondolencím se přidalo i Česko. „Se zármutkem jsme přijali zprávu o tragické letecké nehodě v Kazachstánu, při níž vyhasly desítky lidských životů. Upřímnou soustrast vyjadřujeme všem, kteří přišli o své blízké. Naše myšlenky jsou s rodinami a přáteli obětí,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.