Progresívne Slovensko se dostalo na první příčku průzkumu pro deník Sme

8 minut
Horizont ČT24: Slovenské volby
Zdroj: ČT24

Proevropské hnutí Progresívne Slovensko (PS) se podle výsledků volebního modelu, který si objednal list Sme, před sobotními parlamentními volbami poprvé těsně dostalo do čela žebříčku popularity slovenských stran. Do sněmovny by se podle tohoto zdroje dostalo devět stran či koalic, podpora hned několika z nich se ovšem pohybuje blízko pětiprocentního volebního prahu. Do předvolební kampaně promluvila zahraniční politika i otázka migrace.

Podpora nyní neparlamentního PS, jehož šéfem je místopředseda Evropského parlamentu Michal Šimečka, v modelu agentury NMS Market Research pro Sme dosáhla 19,7 procenta. Hnutí, které mimo jiné prosazuje zavedení institutu životních partnerství pro všechny páry, podle tohoto průzkumu na druhé místo odsunulo Smer-Sociálná demokracia (Směr-SD). Popularita Ficovy strany, která na rozdíl od PS odmítá pokračování vojenské pomoci bránící se Ukrajině, dosáhla 19,4 procenta.

Sme napsalo, že pokud by platila dosavadní vyjádření politiků ohledně vyloučení vzájemné spolupráce, pouze PS by na základě zmíněného volebního modelu bylo schopné vytvořit vládní koalici. Ta by musela být složena z pěti stran.

Podle agenury Focus ovšem preference Smeru-SD dosáhly 18 procent a PS 16,6 procenta. Na rozdíl od NMS Market Research sondáž agentury Focus uvádí, že do sněmovny by se nedostalo hnutí Sme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára.

Témata předvolební kampaně

Pozornost míří k posledním debatám. Ty budou řešit i budoucí zahraniční politiku země – tedy téma, které zajímá Evropu i spojence, i když obvykle bývá v pozadí voleb. „Třeba být schopný dělat kompromis, naslouchat partnerům, se kterými třeba i nesouhlasíte, tak aby výsledkem byla stabilní proevropská vláda,“ prohlásil lídr PS Michal Šimečka.

„Ne všechno, co jde z Bruselu a všechno, co jde z Washingtonu, je dobré, je spravedlivé a je správné,“ míní předseda Smer-SD Robert Fico. Liberální a konzervativní proudy dělí pohled na to, jestli dál dodávat zbraně Ukrajině, jestli ji přijímat do NATO, nebo zvyšovat výdaje na obranu. Zahraniční zpravodaj ČT Jan Šilhan upozornil, že Smer-SD chce přehodnotit smlouvu mezi USA a Slovenskem o vzájemné obranné spolupráci. 

„Na Slovensku se ve volbách rozhodne, zda se od 1. října vydáme směrem k Bělorusku, anebo zůstaneme součástí evropské rodiny,“ řekl Igor Matovič z hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Téma nelegální migrace je zatím v kampani nejviditelnější. Provázely ji řeči o zneužití k populismu, ale i o selhání úřednické vlády. „Je nutné ihned obnovit kontroly na hranicích. Není jiná možnost,“ řekl Peter Pellegrini ze strany Hlas-Sociálná demokracia (Hlas-SD), který v minulosti dlouhá léta působil ve Smeru-SD.

Migrace spustila pokusy o parlamentní schůze, ale hlavně debatu, nakolik se inspirovat Maďarskem: v blokování hranic – nebo unijních záměrů. „Když Maďarsko získá nějakého spojence, tak skutečně můžeme mít v rámci Evropské unie i v rámci NATO velmi zásadní problém,“ domnívá se poslanec Juraj Krúpa z uskupení Sloboda a Solidarita (SaS).

Úzce s tím souvisí i budoucnost V4. Sílící rozdíly blok oslabily. Výsledek voleb může být podle politiků další zkouškou soudržnosti. O předvolební kampaň se více zajímají v zahraničí. I proto, že Slovensko teď vnímají jako politické rozcestí mezi Západem a Východem.

Výsledky předvolebních průzkumů

Ve volebním modelu NMS Market Research s odstupem na třetím místě s podporou 10,5 procenta skončila strana Hlas-SD. Téměř dvouciferné preference dosáhla koalice kolem nyní nejsilnějšího parlamentního hnutí OĽaNO expremiéra Matoviče, který dlouhodobě vystupuje proti Smeru-SD a v probíhající kampani také proti liberálním návrhům PS. Popularita tohoto uskupení nyní stoupla, a to i podle Focusu.

S podporou 8,5 procenta na pátém místě skončilo v průzkumu NMS Market Research pravicově populistické hnutí Republika, do něhož v minulosti přestoupili představitelé krajně pravicové strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Republika rovněž odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a chtěla by referendum o vystoupení Slovenska z NATO.

Další čtyři strany, a to liberální SaS, neparlamentní nacionalistická Slovenská národná strana (SNS), neparlamentní Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a hnutí Sme rodina mají v modelu NMS Market Research podporu od 5,2 do 5,7 procenta.

V sondáži Focusu skončily SaS, SNS a KDH se ziskem od 5,8 do 6,5 procenta, Sme rodina s podporou pouze 4,1 procenta. Samostatně kandidující strany musejí dostat ve volbách alespoň pět procent hlasů, aby získaly křesla ve slovenské sněmovně.

NMS Market Research sbíral data do volebního modelu od 21. do 24. září a průzkumu se zúčastnilo 1411 respondentů. Focus oslovil 1017 lidí od minulého pátku do úterý. Výsledky další sondáže zveřejní veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska ve středu, kdy volební kampaň v zemi skončí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odlétá na summit Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před ním se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude řešit především ekonomická témata. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 4 mminutami

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera. Zapálil i auto spjaté s předsedou vlády a jednu další budovu, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
05:48Aktualizovánopřed 41 mminutami

Extrémně vyrovnané rumunské volby může vyhrát krajně pravicový Simion

Rumuni v neděli rozhodnou o nové hlavě státu. Ve druhém kole budou vybírat mezi krajně pravicovým Georgem Simionem a centristou Nicušorem Danem. Analytici píší o nejdůležitějších rumunských volbách od pádu komunismu a varují, že Simionovo vítězství může přivést Bukurešť do izolace, ohrozit demokracii a soukromé investice v zemi a destabilizovat východní křídlo NATO. Průzkumy ukazují buď na naprosto vyrovnaný souboj, nebo favorizují právě Simiona.
07:02Aktualizovánopřed 49 mminutami

Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře

Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
před 1 hhodinou

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 9 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 9 hhodinami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...