Prezidentského paláce v jemenském Adenu se zmocnili separatisté

Prezidentský palác a celé město Aden, kde sídlí mezinárodně uznaná vláda, ovládli jihojemenští separatisté. V sobotu to oznámily tiskové agentury s tím, že jde o konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země. Separatisté tvrdí, že palác, který dosud bránila prezidentská garda, dobyli bez boje.

Potyčky mezi separatisty a vládními jednotkami v  jemenském Adenu si od středy vyžádaly asi dvě desítky mrtvých, včetně civilistů. Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním „občanské války v občanské válce“ na jihu země, uvedla agentura AFP.

V potyčkách během posledních čtyř dnů přišlo podle agentury Reuters o život devět civilistů a dvě desítky bojovníků. Střet v protipovstaleckém táboře komplikuje úsilí o ukončení války, která je v regionu vnímána jako zástupný konflikt mezi Íránem a Saúdskou Arábií.

Agentura AP odhadla počet obětí posledního střetu na více než sedm desítek a připomněla, že separatisté se těší podpoře Spojených arabských emirátů. Ty financují jejich jednotky a poskytují jim také výcvik. 

Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě. Rijád se zatím nevyjádřil.

Podobná konfrontace si loni v lednu vyžádala čtyři desítky mrtvých a více než 200 zraněných. 

Jemen už je pět let zmítán válkou

Jemen – chudá země na jihu Arabského poloostrova – je už pět let zmítán válkou. Povstalečtí Húsíové, kteří mají podporu Íránu a jsou pojmenováni podle svého zesnulého zakladatele, se zmocnili jemenského hlavního města Saná v roce 2014 po svržení mezinárodně uznávané vlády. Ta nyní sídlí v přístavním městě Aden na jihu země.

V roce 2015 se do konfliktu v Jemenu na stranu mezinárodně uznávané vlády zapojila koalice v čele se Saúdskou Arábií. Opakovaná kola mírových rozhovorů zatím nebyla úspěšná. Konflikt si už vyžádal desetitisíce lidských životů, zemi přivedl na pokraj hladomoru a podle OSN zavinil největší humanitární krizi na světě.