Požár chemičky v Rouenu se podařilo uhasit, lidé se začali vracet domů

Rozsáhlý požár, který vypukl ve čtvrtek brzy ráno v chemické továrně Lubrizol ve městě Rouen na severu Francie, se už podařilo uhasit. Obyvatelé, evakuovaní z preventivních důvodů z půlkilometrového pásma v okolí továrny, se do svých domovů začali vracet ještě ve čtvrtek večer, oznámila agentura AFP. Podle úřadů si plameny nevyžádaly žádné oběti na životech.

S požárem od čtvrtečního brzkého rána bojovalo asi dvě stě hasičů. Nad městem se vznášel 22 kilometrů dlouhý a šest kilometrů široký sloup černého kouře.

Nahrávám video
Ve francouzském Rouenu vybuchla chemička. Objekt zachvátily plameny
Zdroj: EBU

Školy ve 12 obcích a části Rouenu zůstanou i v pátek uzavřeny, pro žáky se znovu otevřou až v pondělí. Prefekt Pierre-André Durand doporučil, aby lidé s křehčím zdravím v dotčených obcích raději zůstali doma až do páteční noci.

Veřejná doprava ve městě byla během čtvrtečního odpoledne postupně zastavena, ale od pátečního dopoledne by měla normálně fungovat. Prefekt toto opatření označil za neodůvodněné.

Kouř stoupající z chemičky v Rouenu
Zdroj: PASCAL ROSSIGNOL/Reuters

I díky preventivním opatřením nebyla podle prefekta znečištěna řeka Seina, nevyloučil však, že by se nějaké stopové znečištění mohlo objevit při přílivu. Tyto škody by však měly být rychle napravitelné. Každopádně nehrozí žádné ohrožení pitné vody, ujistil.

Továrna Lubrizol, která je klasifikována na úrovni chemičky v italském Sevesu, známé z roku 1976 únikem jedovatého dioxinu, zaměstnává asi čtyři sta lidí. Vyrábí a prodává přísady do olejů, paliv či barev. Závod patří americké firmě Lubrizol Corporation, kterou vlastní společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta.

Za vážný incident v podobě úniku páchnoucího plynu v roce 2013 musel podnik zaplatit pokutu 4000 eur (asi 103 tisíce korun). Čtvrteční požár podle Lubrizolu zasáhl sklad, stáčírnu a administrativní budovu. „Příčiny zůstávají neznámé,“ uvedla firma. Požár vyšetřuje prokuratura.

Ekologové se domáhají „strukturální reflexe“ ohledně přítomnosti nebezpečných podniků v srdcích francouzských měst. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽivěOhledně zbavení se hrůzného režimu v Íránu jsme s USA zajedno, řekl Merz Trumpovi

Prezident USA Donald Trump přijal v úterý v Bílém domě německého kancléře Friedricha Merze. Jednat mají o citlivých tématech – od americko-izraelských útoků na Írán po Trumpovy nové hrozby zavedením cel a nedávnou návštěvu německého lídra v Číně, píše Reuters. Merz odletěl z Berlína do Washingtonu poté, co Německo a Francie oznámily plány na prohloubení spolupráce v oblasti jaderného odstrašování, což je další krok k přizpůsobení se změnám v transatlantických vztazích.
17:49Aktualizovánopřed 3 mminutami

Vůdce Íránu zvolí znalci, šanci mají i příbuzní ajatolláhů

Írán vede po smrti nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího přechodná rada. Není jasné, kdy takzvané Shromáždění znalců zvolí jeho nástupce, jelikož konflikt s USA a Izraelem pokračuje. Při úderech byla navíc zničena i budova, kde se tento orgán schází. Řada pravděpodobných kandidátů navíc během aktuálního konfliktu zahynula. Mezi favority patří i Chameneího syn či vnuk ajatolláha Rúholláha Chomejního.
před 33 mminutami

V Praze přistálo další letadlo s turisty z Blízkého východu

Další Češi se v úterý ráno vrátili z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě. Letadlo s asi dvěma sty krajany přiletělo z ománského Maskatu do Prahy, dalších dvě stě lidí se vrátilo už v noci. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Nejvíc Čechů je ve Spojených arabských emirátech. Na cestě do Prahy je nyní armádní airbus, který vyzvedl české turisty v jordánském Ammánu. Slovensko dvěma evakuačními letadly dopravilo do Bratislavy z Jordánska více než sto lidí, mezi nimi jsou i tři Češi.
02:15Aktualizovánopřed 34 mminutami

Ceny plynu a ropy prudce vzrostly

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se kvůli dopadům války na Blízkém východě prudce zvyšuje. V úterý ráno se dostala na 56 eur (1360 korun) za megawatthodinu (MWh), kolem poledního to bylo 62 eur, před 17. hodinou pak přes 54 eur. K růstu přispělo, že Katar v pondělí zastavil vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Na rekordní částku se vyšplhala i cena za přepravu LNG přes Atlantik. Kvůli obavám o dodávky z Blízkého východu výrazně rostou též ceny ropy. Brent v úterý okolo 12:45 překročil hodnotu 85 dolarů za barel, před 16. hodinou to bylo kolem 84 dolarů.
09:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael opět útočí na Teherán a Bejrút. Na jih Libanonu poslal vojáky

Izraelské letectvo v úterý dál rozsáhle zasahovalo Írán a pozice Hizballáhu v Libanonu. Izrael naopak čelil útokům z jejich strany. Počet obětí v Íránu stoupl dle Červeného půlměsíce na 787. Zasažena byla budova shromáždění, které má volit nástupce zesnulého vůdce Alího Chameneího. Válka s Íránem podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nepotrvá věčně, jelikož jde o rychlou a rozhodující operaci.
03:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA přiměl k úderu na Írán izraelský plán zaútočit na Teherán, řekl Rubio

Spojené státy k útoku na Írán přiměl záměr Izraele zaútočit na Teherán, což by vyvolalo íránské odvetné údery proti americkým cílům, prohlásil ministr zahraničí USA Marco Rubio. Spojeným státům tak podle něj v souvislosti s plánem Izraele hrozila bezprostřední hrozba ze strany Íránu. Představitelé Trumpovy administrativy mají v úterý o akci informovat Senát i Sněmovnu reprezentantů.
před 1 hhodinou

Nikdo nám nedal žádné informace, stěžují si cestující, kteří se vrátili z Ománu

Cestující, kteří se do Česka vrátili druhým letadlem z Ománu, si po výstupu v Praze stěžovali na nedostatek informací i na dlouhý let s mezipřistáním. V Česku přistál letoun společnosti Smartwings před půl devátou dopoledne. Bylo v něm zhruba dvě stě lidí, většinou klientů cestovních kanceláří. Letoun, který odstartoval v pondělí z ománského města Salála, měl původně přistát v Praze v noci na úterý. Několik hodin ale strávil na mezipřistání v řeckém Heráklionu.
před 2 hhodinami

Teherán a Bejrút se potýkají s následky americko-izraelského konfliktu s Íránem

USA a Izrael od soboty útočí na Írán, na což Teherán odpověděl odpálením raket na Izrael, americké základny na Blízkém východě a další místa v regionu. Izrael zasahuje také pozice Hizballáhu v Libanonu. Během útoku zemřelo v Íránu podle vyjádření Červeného půlměsíce z úterního dopoledne 787 lidí včetně íránského nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a byla poničena celá řada budov.
před 3 hhodinami
Načítání...