Polsko dokončuje opevnění na hranici s Běloruskem

Události: Ochrana polské hranice s Běloruskem (zdroj: ČT24)

Polsko pokračuje v posilování východního křídla NATO. Na hranici s Běloruskem, spojencem Ruska, staví rozsáhlá vojenská opevnění. Opatření mají zkomplikovat případný vojenský vpád podobný tomu, jaký před více než dvěma lety zažila Ukrajina, a Varšava na ně dá v příštích letech v přepočtu šedesát miliard korun. Zároveň dokončuje modernizaci opatření, která mají bránit vstupu migrantů z Běloruska dále do Evropy.

Velká část hranice s Běloruskem je už nyní chráněna pět metrů vysokým silným plotem s betonovými základy, žiletkovým drátem na vrchu a četnými hlídkami, kterým pomáhá také moderní sledovací technika. „Máme denní kameru a kameru s termovizí k pozorování v noci,“ popisuje příslušník polské pohraniční stráže Lukasz.

Režim běloruského vládce Alexandra Lukašenka posílá do Polska už více než tři roky migranty z Afriky a Blízkého východu. Dokonce jim s překračováním hranice pomáhá. Jen letos jich bylo přes 22 tisíc. Varšava proto sáhla k dalšímu posílení ostrahy a na dva tisíce pohraničníků doplnily tisíce vojáků. Vyhlášena byla dvě stě metrů široká nárazníková zóna.

Poslední etapa modernizace více než 180 kilometrů dlouhého hraničního plotu právě v těchto týdnech finišuje. Přibylo mnoho kamer s termovizí a plot se dočkal i dalších příček, aby je migranti nemohli tak jednoduše jako dříve roztáhnout heverem. Do stavby plotu šly kvůli hrozbě z Běloruska nedávno další peníze navíc.

Ostraha se týká i vodních ploch a železnic

Kamery nově hlídají i dosud málo střežené kilometry hranice tvořené řekami či jezery. Kromě toho zafungoval i tlak na uzavření železničních přechodů. „Pokud dostaneme signál, že přijíždí vlak se zbožím, a to se děje několikrát denně, tak jednoduše tu zábranu odsuneme a vlak projede,“ popsal Michal Bura z pohraniční stráže.

Právě hrozba úplného uzavření tratí ze strany Varšavy přiměla Bělorusko jeho snahy o destabilizaci Evropy omezit. Přes Bělorusko do Polska a dále do EU totiž denně míří vlaky naložené zbožím převážně z Číny, které pro Minsk znamenají významný zdroj příjmů. Podle mluvčí pohraniční stráže v Podleském vojvodství Eweliny Lewkowiczové se díky tomu výrazně snížil počet pokusů o zdolání plotu. „Průměrně za den je to čtyřicet (pokusů), bývalo to přes dvě stě,“ uvedla.

Pohraničníci ale stále čelí kritice ze strany aktivistů za údajné nelegální vytlačování migrantů zpět za hranici a odpírání práva na azyl. Obvinění dlouhodobě odmítají.