Síť pašeráků i exministr obrany. Polští poslanci rozkrývají síť rusko-běloruského vlivu

Události: Rusko-běloruský vliv v Polsku (zdroj: ČT24)

Ruský vliv zasahoval i do nejvyšších pater politiky, naznačuje zpráva polské parlamentní komise. Ta má za úkol prošetřit zasahování Ruska a Běloruska do dění v zemi za posledních více než 20 let. Polští pohraničníci třeba letos zadrželi už 300 pašeráků lidí, kteří z Běloruska převáděli ilegální migranty. Jejich počty i tak nadále rostou.

Jeden ze zátahů odhalil síť pašeráků, která do země přivedla přes 600 nelegálních migrantů. Od každého z nich za cestu přes hranici mezi Polskem a Běloruskem inkasovali kolem pěti tisíc eur (zhruba 126 600 korun).

Z celkem tří set letos zadržených pašeráků měla část z nich přímý kontakt s Ruskem. „Více než tři roky zažíváme hybridní agresi ze strany Lukašenkova režimu krytého Ruskem,“ tvrdí polský ministr vnitra Tomasz Siemoniak.

Policie pátrá také po placených sabotérech. Před soudem čerstvě stanul 51letý Ukrajinec, který se na popud ruské tajné služby pokusil zapálit u Vratislavi sklad barev. V odvetě Varšava uzavře ruský konzulát v Poznani a vypoví personál. „Pokud to bude pokračovat, vyhrazujeme si právo podniknout další odvetné akce,“ upřesnil polský ministr zahraničí Radosław Sikorski.

Právě pašeráci lidí nebo sabotéři jsou podle speciální komise vzniklé v Sejmu nejviditelnějším důkazem, že ruské a běloruské tajné služby mají v Polsku svůj vliv. Podle nejnovější zprávy politické komise se ale vliv dvou sousedních autokracií dostal i do nejvyšších pater polské politiky.

Údajné zapojení exministra obrany

Komise sestavená současnou vládou obvinila exministra obrany Antoniho Macierewicze z opoziční strany Právo a spravedlnost. Měl údajně pomoci Rusku tím, že oslabil polskou armádu, když zrušil účast v programu Krkonoše. Ten měl ve spolupráci s Českem posílit letectvo.

„Z té zprávy mi v hlavě utkvěla tři slova: Macierewicz, prokuratura a zrada,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk. Sám Macierewicz – disident z 80. let a konzervativní krajně pravicový politik – pokládá závěry komise za nesmyslné a zpolitizované.

„Je to takové bláto, které házíte na politického protivníka, kterého chcete zdiskreditovat,“ usoudil politolog Bartosz Rydliński z Univerzity kardinála Stefana Wyszyńskiego. „Obvinění ze špehování je tolik, že tomu čím dál méně lidí věří,“ dodal.

Boj proti „nepřátelskému vlivu“ v Polsku ale získal jeho aférou politický rozměr. Půl roku před tamními prezidentskými volbami se stal hlavním tématem kampaně.

Načítání...