TÉMA

Opevnění

Polsko dokončuje opevnění na hranici s Běloruskem

Polsko pokračuje v posilování východního křídla NATO. Na hranici s Běloruskem, spojencem Ruska, staví rozsáhlá vojenská opevnění. Opatření mají zkomplikovat případný vojenský vpád podobný tomu, jaký před více než dvěma lety zažila Ukrajina, a Varšava na ně dá v příštích letech v přepočtu šedesát miliard korun. Zároveň dokončuje modernizaci opatření, která mají bránit vstupu migrantů z Běloruska dále do Evropy.
16. 11. 2024|

Polsko vybuduje opevnění na hranici s Běloruskem, aby čelilo migračnímu tlaku

Polsko vybuduje opevnění na své hranici s Běloruskem, aby čelilo migračnímu tlaku, který podle něj organizovaně vytváří Minsk. Při návštěvě polské východní hranice to v sobotu podle agentury DPA prohlásil polský premiér Donald Tusk.
11. 5. 2024|

Dobrovolníci se na akci Ukliďme Česko poprvé vydají i do pohraničních opevnění

Opuštěné vojenské objekty se začátkem dubna dočkají úklidu. K celorepublikové akci Ukliďme Česko se nově připojí nadšenci do vojenských bunkrů. Rozšíření oblasti potvrdil zakladatel a organizátor spolku Radek Janoušek. Podskupina Ukliďme bunkry plánuje vyklidit několik desítek objektů na hranicích republiky. Její členové doufají, že se jim tak podaří rozšířit povědomí o problematice skládek v přírodě.
26. 3. 2024|

Archeologové objevili nejstarší pevnost v dějinách. Postavila ji neznámá kultura na Sibiři

Před šesti tisíci lety vztyčili vládcové starověkých měst Uruk a Babylon kolem svých sídel působivé hradby. Nová studie ukazuje, že to ale nebyly zdaleka první hradby; už dva tisíce let před těmito blízkovýchodními metropolemi totiž fortifikace chránily pevnosti na Sibiři.
13. 12. 2023|

Ukrajinci postupují ruskou obranou u Verbove. Poslední linii však zatím neprolomili, tvrdí analytici

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.
24. 9. 2023|

Rusové jsou připraveni se bránit, ukrajinská protiofenziva bude dle analytiků složitá

Zásadní moment války na Ukrajině se po měsících příprav přibližuje. Jak bude na ukrajinskou protiofenzivu připravena ruská okupační armáda? Někteří západní vojenští analytici upozorňují, že se v mnohém změnila od počátku zpackané invaze. Ze svých těžkých ztrát se učí a zároveň vybudovala – jak odhalují satelitní snímky – na ukrajinském území nejrůznější obranné pozice.
24. 5. 2023|

Ukrajina opevňuje hranici s Běloruskem. Obává se dalšího ruského útoku ze severu

Ukrajinské vedení varuje, že by se Rusko mohlo opět pokusit o útok z běloruského území. Posiluje proto opevnění na své severní hranici. Obyvatelé obcí v ukrajinském příhraničí přitom ještě mají v živé paměti únorový vpád ruských vojsk z Běloruska. V regionu natáčel zpravodaj ČT David Borek.
5. 1. 2023|

Objev archeologů překresluje mapu středověkého Havlíčkova Brodu

Pozůstatky nejstaršího městského opevnění objevili archeologové při rekonstrukci parku v Havlíčkově Brodě. Město je sice hradbami protknuté, ale ty jsou až z pozdější doby. Nový objev mění mapy středověkého města.
10. 8. 2022|

Chrudim musela uzavřít fortnu u náměstí, důvodem je prasklina v hradbách

Na městských hradbách v historickém centru Chrudimi se objevila téměř pět metrů dlouhá prasklina. Vznikla pravděpodobně po silných bouřkách v minulém týdnu, kvůli kterým má středověká hradba zřejmě podmáčené podloží. Podle statiků je zeď ve špatném stavu a obávají se toho, aby nedošlo ke zřícení části opevnění. Město kvůli tomu prozatím uzavřelo fortnu – uličku, která spojuje Resslovo náměstí se Soukenickou ulicí.
13. 7. 2022|

Prvorepubliková pevnost Smolkov je stále pod dohledem armády, podzemní kasárny pojmou čtyři sta vojáků

Předválečná pevnost Smolkov na Opavsku i po 85 letech stále slouží armádě. V rozlehlém podzemním prostoru dělostřelecké tvrze, která měla chránit Opavu a její okolí před vpádem vojsk nacistického Německa, mají vojáci sklad materiálu. Přestože objekt slouží již od nacistické okupace pro skladování, dosud se v něm zachovala řada dobového vybavení. Přístup do nitra tvrze není povolen.
16. 9. 2021|

Armáda se zbavuje nepotřebných nemovitostí. Na prodej jsou i dvě desítky řopíků

Ministerstvo obrany aktuálně prodává 52 nepotřebných nemovitostí. Zcela nových je 32 nabídek, z tohoto počtu se ve dvaadvaceti případech jedná o objekty bývalého pohraničního opevnění, takzvané řopíky. Minimální požadovaná kupní cena je dohromady více než 32 milionů korun, uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva. Podrobnosti jsou uvedeny na webu armády. Další nabídku plánuje resort zveřejnit 22. záři.
24. 8. 2021|

Na prvorepublikovém řopíku vzniká Útulna pro turisty

Na pohraničním opevnění ve Vratěníně na Znojemsku roste dřevěná nástavba. Z vojenského bunkru vznikne azyl pro turisty. Nahradí podobný objekt, který tam stejný architekt vybudoval před čtyřmi lety. Prvorepublikové opevnění v posledních letech vzbuzuje zájem také vojenských fanoušků nebo výtvarníků.
5. 3. 2021|

Největší občanské nepokoje od atentátu na Martina L. Kinga. „Násilí není řešení,“ upozornila jeho dcera

Spojené státy americké zažívají největší občanské nepokoje od roku 1968, kdy byl spáchán atentát na Martina Luthera Kinga. Jeho dcera upozornila, že změny lze dosáhnout pouze nenásilně. Podle New York Times muselo už 21 států aktivovat Národní gardu. Přes čtyři tisíce lidí už bylo zatčeno. Současné protesty vyvolalo zabití George Floyda. Jeho pitva, kterou si objednala rodina nespokojená se soudním ohledáním, za příčinu smrti označila udušení tlakem na záda a krk.
1. 6. 2020Aktualizováno1. 6. 2020|

Smyčka kolem Hitlera se definitivně utáhla. Před 75 lety padl Berlín

Bitva o Berlín, která se odehrála před 75 lety, byla posledním velkým soubojem Sovětského svazu a Hitlerovy třetí říše v Evropě. Dobytí hlavního města nacistické říše bylo pro Sověty otázkou prestiže, stejně jako skutečnost, že se poté ocitla většina střední a celá východní Evropa ve sféře vlivu jejich režimu.
2. 5. 2020|

Je libo vlastní bunkr? Ministerstvo je prodává, například v Bělé pod Pradědem za 16 tisíc

Ministerstvo obrany se postupně zbavuje předválečných pevností, takzvaných řopíků. Některé bezúplatně převádí na obce a spolky, nebo nabízí prostřednictvím realitních kanceláří jako v Bělé pod Pradědem. Už zhruba pět tisíc bunkrů má nové majitele, prodej dalších se chystá.
20. 7. 2019Aktualizováno20. 7. 2019|
Načítání...