OBRAZEM: USA pod sněhem, mráz překvapil Floridu

Washington – Hluboké závěje v New Yorku a mráz na Floridě – na Spojené státy udeřila zima. Podle federální meteorologické služby naměřili minusové teploty ve všech padesáti státech unie. Ve několika městech v blízkosti Buffala byl dokonce vyhlášen stav ohrožení, zemřelo už 6 lidí. Úřady kvůli sněhu uzavřely celkem 215 kilometrů dálnic. Chladné počasí má trvat ještě nejméně dva dny. Trápí i Kanadu.

Tři lidé ve městě Buffalo zemřeli na infarkt, když odklízeli sníh ke zpřístupnění svého domu či auta. Další tři podobná úmrtí hlásí státy New Hampshire a Michigan.

Na některých místech napadlo za tři dny tolik sněhu jako jindy za celý rok. K tomu fouká silný vítr a je vidět sotva na krok. „Lidé říkají, že sněhové podmínky jsou horší než při blizardu v roce 1977. Padá tolik sněhu. Možná nejvíc, co jsme viděli za posledních čtyřicet let,“ konstatoval starosta Buffala Byron Brown.

V oblasti Buffala policisté na sněžných skútrech kromě jiného rozváželi přikrývky a potraviny automobilistům, které sněhová záplava uvěznila na silnicích. Podle mluvčího místní policie šlo až o 150 vozů. Většina z nich byla ráno podle úřadů již vyproštěna. „Bylo to jako zlý sen. Vůbec jsem nevěděl, jak to skončí,“ řekl agentuře AP třiadvacetiletý muž, který prý ve svém voze na zasněžené silnici čekal na pomoc 20 hodin.

Úřady kvůli sněhu uzavřely některé části dálnic. Na jedné z nich zůstal uvězněný i ženský basketbalový tým z Niagarské univerzity. Hráčky strávily v autobuse skoro 24 hodin.

Its @hollermedia and I on NBC nightly news with Brian Williams!…well our names on a video! http://t.co/rXuQIBldJB pic.twitter.com/SUEcgi9Vxa

A few shots from my cousin in the #Buffalo area. Well over 3ft. of snow and it's still coming down. @CBS6Albany pic.twitter.com/SbJieQD9cF

RT @WNYweather: 35 floors up, looking south across lake. Wall of lake effect snow. pic.twitter.com/54iTsM88w8 H/T @USWeatherExpert

Truck is buried in South Buffalo. Via Jose Capakowski and @news4buffalo #LakeEffect pic.twitter.com/frlAFXDPil