Norky půjdou za rok povinně na vojnu

Oslo - Norský parlament schválil nezbytné zákony rozšiřující povinnou vojenskou službu i na ženy. Branná povinnost je ale v Norsku do značné míry formální záležitostí a uplatňuje se velmi mírně. Ze 60 tisíc mladých lidí, kteří jdou na základě svého věku k odvodu, se jich nakonec do armády ročně vybere pouhých 8 000. Přijati jsou v podstatě ti, kteří mají zájem a dobré výsledky fyzických a psychologických testů.

„Ve skutečnosti nepotřebujeme větší počet branců, ale rozšíření vojenské služby na všechny věkové třídy s cílem přitáhnout ty nejsilněji motivované a nejkompetentnější,“ řekla televizní stanici TV2 Nyhetskanalen norská ministryně obrany Ine Marie Eriksenová Söreideová.

Od začátku příštího roku tak budou do základní vojenské služby povoláváni všichni mladí lidé včetně žen. Ty první mají povinně na vojnu nastoupit v létě 2016. Celkový počet vojáků má zůstat stejný. V současnosti v Norsku základní vojenskou službu vykonává zhruba 7 000 mužů a zcela dobrovolně také asi 1 000 žen. Nové opatření, které jde proti celoevropskému trendu profesionalizace armád, má především zvýšit kvalitu branců.

Vydáno pod