Německo má prvního zemského předsedu vlády za postkomunistickou Levici

Erfurt/Berlín - Německá postkomunistická strana Levice získala prvního zemského předsedu vlády. Stal se jím Bodo Ramelow, který v Durynsku povede koalici Levice, sociální demokracie (SPD) a Zelených. Proti vzniku vlády pod vedením Levice demonstrovalo ve čtvrtek večer v Erfurtu na 1 500 lidí.

Ramelow byl jediným kandidátem na předsdeu durynské vlády, přesto byl ale zvolen až ve druhém kole volby. V prvním kole mu chyběl jeden hlas. Politolog Ulf Poschardt upozornil, že okolnosti Ramelowova zvolení ukazují, jak křehká „rudo-červeno-zelená“ koalice bude, když ukázala nejednotu už v prvním hlasování. Vláda má v zemském sněmu 46 z 91 poslanců. KOmentátoři se shodují, že to mohlo být varování z vlastních řad, že to Ramelow nebude mít lehké.

Pochybnosti o stabilitě durynské koalice panovaly už před volbou. Tříčlenné koalice v žádné z německých spolkových zemí dosud nevydržely až do konce funkčního období. Politolog Werner Patzelt také řekl, že Levice bude mít ve vládě problém i se svou voličskou základnou, protože se v koaliční smlouvě musela vzdát velké části svých předvolebních slibů.

Šonka: Ramelow se omluvil za zločiny předchůdkyně své strany (zdroj: ČT24)

Vznik první zemské vlády pod vedením postkomunistů vyvolal v Durynsku i kritiku. V uplynulých týdnech odpůrci koalice opakovaně demonstrovali proti Ramelowi, ve čtvrtek večer se před budovou zemského sněmu v Erfurtu sešlo na 1 500 lidí, nicméně demonstrujících bylo méně, než se původně čekalo. Skandovali mimo jiné i hesla z demonstrací z roku 1989, které vyústily v pád komunistického režimu v bývalé Německé demokratické republice.

Zemskou vládu pod vedením Levice kritizoval v listopadu i německý prezident Joachim Gauck. Vyjádřil tehdy pochybnosti o tom, že už se Levice dostatečně vzdálila od postojů Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která totalitně vládla v bývalé NDR. Němečtí politologové i komentátoři v médiích jsou ale přesvědčeni, že s vládou Levice nehrozí návrat komunismu a upozorňují, že Levice je už dlouho pevnou součástí německého stranického systému.

Strana Levice vznikla v roce 2007 sloučením Strany demokratického socialismu (PDS), přímé nástupkyně SED, s politickým uskupením WASG, které se odštěpilo od sociální demokracie. Na celoněmecké úrovni působila PDS i Levice dosud pouze v opozici.
Na zemské úrovni se strana na vládních koalicích zatím podílela ve třech spolkových zemích: v letech 1998 až 2006 v Meklenbursku-Předním Pomořansku, v letech 2002 až 2011 v Berlíně a od roku 2009 v Braniborsku. V těchto vládách byla vždy Levice menším koaličním partnerem SPD.