Německá vláda má rekordně nízkou důvěru, důvodem jsou koaliční neshody i úspory

3 minuty
Události: Německé vládě Olafa Scholze klesá popularita
Zdroj: ČT24

Popularita německé vlády vadne. S týmem kancléře Olafa Scholze je spokojených jen 19 procent lidí, což je nejméně od roku 1997, kdy se podobné průzkumy v sousední zemi dělají. Důvodem jsou pře v koaličním kabinetu a úspory, které chystá.

Olaf Scholz je spolkovým kancléřem přes dva roky. Jeho zvolení bylo překvapením, navzdory průzkumům. Jeho úřadování se však překrývá s největší geopolitickou krizí posledních několika dekád – s válkou na Ukrajině. „Prožíváme epochální změnu. A to znamená, že svět po něm už není stejný jako svět před ním,“ řekl při projevu v Bundestagu 28. února 2022 spolkový kancléř.

Po začátku ruské agrese do sousední země se Německo změnilo. Odstřihlo se od ruského plynu a stalo se druhým největším podporovatelem Ukrajiny. Kancléř ale v poločase svého vládnutí čelí doposud největší krizi, důvěra v jeho vládu klesá.

Scholzova koaliční vláda totiž nedrží moc pohromadě. Zelení si nerozumí s liberální FDP a naopak. Sociálnědemokratický kancléř se to snaží vyvažovat, ale vláda působí rozhádaným dojmem. Koaliční jednání trvají často do noci a interní spory kolem chystaných zákonů se opakují. To je jeden z hlavních důvodů klesající popularity.

Loni v polovině listopadu navíc Ústavní soud smetl ze stolu vládní rozpočet, protože porušoval dluhovou brzdu. Kabinet Olafa Scholze pak musel rychle najít desítky miliard eur. „Intenzivně jsme pracovali a dnes před vás můžeme předstoupit s jasným signálem, že tato koalice je schopna jednat a být jednotná, i když čelí velmi obtížným úkolům,“ sdělil po jednání Christian Lindner, spolkový ministr financí za FDP.

Robert Habeck, šéf resortu hospodářství za Zelené, zase vyzdvihoval, že vláda v době nejistoty investuje do sociálního zabezpečení a snaží se o hospodářskou stabilitu a obnovu.

Vláda ale také šetří a škrtá. Spustila tím masivní protesty zemědělců, kterým sebrala daňové výhody. Farmáři od pondělí blokují dálnice a demonstrují v mnoha německých městech. Vládu už tak donutili k prvním ústupkům. A kritika zní i od opozičních politiků, kteří volají po předčasných volbách. Vládní koalice je ale nechce, podle průzkumů by v nich totiž propadla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 20 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 26 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 34 mminutami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 3 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 5 hhodinami
Načítání...