Na pohřeb Thatcherové je pozváno dva tisíce lidí

Londýn - Británie pozvala na pohřeb expremiérky Margaret Thatcherové více než 2 000 lidí. Jsou mezi nimi její bývalí kolegové, přátelé a osobnosti veřejného života. Mezi pozvanými jsou bývalí američtí prezidenti i skladatel Andrew Lloyd Weber. Praha už pozvánku dostala, neuvedla ale, kdo bude Česko na pohřbu zastupovat.

Na obřad byli pozváni politici asi 200 států a organizací. Na pohřbu jsou mimo jiné očekáváni bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová či předseda Evropské komise José Barroso. Mezi pozvanými jsou i všichni dosud žijící členové vlád Margaret Thatcherové, bývalí britští premiéři či šéf labouristické opozice Ed Miliband. Královna Alžběta II. již potvrdila účast, stejně jako kanadský premiér Stephen Harper, bývalí labourističtí premiéři Tony Blair a Gordon Brown či waleská zpěvačka Shirley Bassyová.

Bývalý český prezident Václav Klaus již dříve sdělil, že na pohřeb také chce jet, pokud se mu to podaří zorganizovat.

Gorbačov ani Reaganová nepřijedou

Naopak pozvaní někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov a vdova po bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi již vzkázali, že ze zdravotních důvodů nepřijedou.

Pozván je i zástupce bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, kterého Thatcherová kdysi označila za teroristu. Londýn naopak nepozval argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezovou, s jejíž zemí se Británie pře o Falklandské ostrovy v jižním Atlantiku.

Pohřeb Thatcherové se uskuteční v londýnské katedrále svatého Pavla, která pojme 2 300 lidí. Půjde prý o největší podobný obřad v zemi od smrti Winstona Churchilla, který zemřel v roce 1965. Na obřad bude dohlížet více než 700 příslušníků bezpečnostních sil. Policie se obává, že někteří lidé by mohli pohřeb využít jako příležitost k protestům. V den smrti Thatcherové skupinky obyvatel slavily úmrtí této rozporuplné osobnosti, především v Glasgowě, Bristolu a Londýně.

Starosta Londýna navrhl postavit sochu Thatcherové v centru města

Londýnský starosta Boris Johnson navrhl postavit sochu Margaret Thatcherové přímo v centru britské metropole. Jako další možnost nabídl známý politický bouřlivák a předpokládaný nástupce premiéra Davida Camerona v čele konzervativců pojmenovat po Thatcherové nové plánované londýnské letiště. Cameron už v reakci prohlásil, že pro ženu, která se natolik zapsala do britské historie, by se něco vymyslet mělo. Nabádal ale k trpělivosti, je podle něj třeba více času k tomu, aby byla uctěna co nejlepším způsobem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Snaha oslabit Evropu, kritizoval Macron v Davosu americké kroky

Francouzský prezident Emmanuel Macron kritizoval imperiální ambice některých vůdců a odsoudil kroky současné americké vlády, které vnímá jako snahu oslabit a podřídit si Evropu. Prohlásil to na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu, kde hovořil také o tom, že se svět přesouvá do éry roztříštěnosti bez pravidel. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová předtím v Davosu mimo jiné řekla, že Evropská unie chce masivně investovat do Grónska.
13:00Aktualizovánopřed 5 mminutami

Američané v Grónsku měli mnoho vojáků i základen. Už dekády se stahují

Americký prezident Donald Trump kritizuje Dánsko, že podle něj neposkytuje Grónsku dostatečnou obranu, a opakovaně vznáší požadavky na získání největšího ostrova světa. USA přitom v Grónsku samy desítky let působily, nejprve aby čelily nacistickému Německu a později Sovětskému svazu. Na ostrově umístily jaderné zbraně a řadu klíčových základen, ale své jednotky začaly po konci studené války stahovat.
před 15 mminutami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
13:28Aktualizovánopřed 18 mminutami

Přátelství Česka a Izraele bude sílit, řekl Macinka po jednání se Sa'arem

Pod současnou vládou bude pokračovat a sílit tradiční přátelství Česka s Izraelem, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem v Praze. Obě země mají hodně společných postojů, dodal Macinka. Sa'ar uvedl, že vztahy obou zemí se mohou pod novou vládou dostat na novou úroveň.
10:44Aktualizovánopřed 19 mminutami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů.
10:15Aktualizovánopřed 34 mminutami

Američané staví „přísně tajný“ projekt pod Bílým domem, píše CNN

Americký prezident Donald Trump nařídil vybudování utajeného podzemního zařízení pod východním křídlem Bílého domu, které nechal loni v říjnu zdemolovat, aby ustoupilo plánům na výstavbu nového rozlehlého tanečního sálu, píše server CNN s odvoláním na své zdroje. Bílý dům informaci nepotvrdil.
před 1 hhodinou

Ruský útok na Kyjev narušil dodávky elektřiny a vody

Ruský dronový a raketový útok na Kyjev způsobil výpadky elektřiny a narušil dodávky vody, úderům čelily i další regiony, například v Kyjevské oblasti zahynul nejméně jeden člověk, informovala agentura Reuters. Ukrajina potřebuje naléhavou energetickou pomoc a protivzdušnou obranu, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.
09:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropu čekají silnější zemědělská sucha, i kdyby víc pršelo, varuje výzkum

Klimatické změny, které v současné době probíhají, musí nutně ovlivňovat nejen teploty, ale také všechno, na co teplo působí. Tedy včetně půdy a rostlin, které v ní rostou. Vědci z Univerzity v Readingu studovali, jak klimatické změny ovlivňují vlhkost půdy během vegetačního období, tedy v období roku, kdy zemědělské plodiny potřebují vodu nejvíce.
před 3 hhodinami
Načítání...