Maďarsko v některých případech Unii vydírá, řekl Lipavský

28 minut
Hostem pořadu Interview ČT24 byl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský
Zdroj: ČT214

Maďarský styl politiky je prostě jiný, do určité míry kompatibilní s tím být členem Evropské unie a NATO, ale dost často narážíme, uvedl v pořadu Interview ČT24 český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). K maďarskému vyjednávání v rámci Unie řekl, že „v některých případech to lze nazvat vydíráním“. Zmínil také, že je velmi nespokojen s tím, že Budapešť celou řadu měsíců blokuje platbu na zbraně, které mají jít na Ukrajinu.

„Maďarský režim udržuje úzké vztahy s ruským režimem. Je tam řada dohod o dodávkách energetických surovin,“ upozornil Lipavský. Dodal, že nejde jen o ropu a plyn, ale i o to, že se ruský Rosatom podílí na rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Připomněl i čínské investice v Maďarsku.

V případě Budapešti tak hovoří o jiném stylu politiky. „Do určité míry je to kompatibilní s tím být členem Evropské unie a NATO, ale dost často narážíme.“

„Mnohokrát vidíme, že Maďarsko vyjednává do poslední chvíle, drží nějaké veto, něco blokuje a potom si v uvozovkách nechají dát nějakou výhodu, když určitým způsobem ustoupí,“ uvedl ministr k maďarskému jednání v rámci Evropské unie. „V některých případech to můžeme nazvat vydírání.“ U jiných případů to nazval „ostřejší politické jednání“.

Ministr také zmínil, že Budapešť dlouho blokovala cestu Marka Rutteho do čela NATO, ale nakonec se toho podařilo dosáhnout. „Je důležité s Maďarskem mluvit, protože jeho souhlas potřebujeme.“

Lipavský také řekl, že je velmi nespokojen s tím, že Budapešť celou řadu měsíců blokuje platbu na zbraně, které mají jít na Ukrajinu. Jedná se o osmý balíček Evropského mírového nástroje, upřesnil s tím, že bude na evropských lídrech, aby na maďarského premiéra Viktora Orbána „zatlačili“, aby s tím souhlasil.

Dodal, že v tuto chvíli ještě neví, co Orbán za změnu svého postoje chce. „Takové jednání ještě neproběhlo.“

Lipavský: Orbán opakoval řadu linek ruské propagandy

K návštěvě Orbána v Rusku a v Číně ministr řekl, že v řadě rozhovorů, které Orbán dával po návštěvě v Moskvě, „opakoval celou řadu linek ruské propagandy“.

Lipavský zdůraznil, že to byla právě pomoc ze zemí Evropské unie a USA, které Ukrajině pomáhají přežít jako nezávislému státu. Pokud by Kyjev padl, byl by ruský agresor nakrmen zemí o velké rozloze, s velkými přírodními zdroji, silným průmyslem a desítkami milionů obyvatel, které by si neváhal zotročit, uvedl český ministr zahraničí.

Zmínil také, že i díky české muniční iniciativě se Kyjev dokáže bránit. „Když bude Ukrajina dostatečně dlouho schopna se bránit, tak Rusko pochopí, že ničeho nedosáhne. A pak možná skutečně začne jednat (o míru),“ míní.

Na USA je Evropa bezpečnostně závislá

V části pořadu věnované listopadovým americkým prezidentským volbám ministr řekl, že Evropa musí být připravena jak na vítězství kandidáta demokratů, tak republikánů.

Republikáni mají podle něj větší sklon k izolacionismu, oddělovat se od ostatního světa, demokraté pak mají tradiční pojetí zahraniční politiky, více kooperativní.

Pokud by zvítězil republikán Donald Trump, tak podle Lipavského bude Evropa možná platit za svou bezpečnost více, možná rychleji a možná to bude muset deklarovat způsobem, který po ní bude nové vedení USA chtít. Je to proto, že „určitě jsme bezpečnostně závislí na USA, na transatlantických garancích“.

K možnému vítězství republikánů dodal: „V takovém případě se musíme snažit, aby se Amerika neizolovala.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plnohodnotné ruské vojenské agresi.
01:59Aktualizovánopřed 15 mminutami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 9 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...