Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení
Podle obžaloby Kažimír, který byl v té době slovenským ministrem financí, v letech 2017 a 2018 předal úplatek 48 tisíc eur (1,2 milionu korun) tehdejšímu šéfovi finanční správy Františku Imreczemu za to, že zajistí urychlené a přednostní vyplacení nadměrných daňových odpočtů vybraným firmám.
Slovenská média dříve uvedla, že šlo o společnosti podnikatele, od jehož firmy pak Kažimír koupil patrně za nižší než tržní cenu vilu v lukrativní části Bratislavy.
„Žalobce přesvědčil soud, že obžalovaný spáchal skutek tak, jak je uvedeno v obžalobě,“ uvedl soudce Specializovaného trestního soudu při zdůvodnění rozsudku. Pro případ, že by Kažimír uloženou pokutu nezaplatil, mu soudce uložil náhradní trest vězení v trvání jednoho roku.
Klíčová výpověď tehdejšího šéfa finanční správy
Soudce dal najevo, že klíčovým v případu byla výpověď Imreczeho, který podle dostupných informací svědčil proti Kažimírovi. Tehdejšího šéfa finanční správy soud dříve vyslýchal s vyloučením veřejnosti a zástupců médií, a to kvůli možnému ohrožení například bankovního tajemství.
Soudce v souladu se svým dřívějším oznámením a po loňských změnách ve slovenském trestním právu změnil právní kvalifikaci skutku a zároveň odmítl tvrzení obhajoby, že by stíhání Kažimíra bylo promlčeno. Právě zkrácení promlčecích dob a snížení trestních sazeb zahrnovaly změny v trestním zákoníku, které prosadila nynější vláda premiéra Roberta Fica (Smer).
Soudce použití jiného ustanovení trestního zákoníku zdůvodnil také tím, že Kažimírův případ se týká podplácení v souvislosti s odpočty na dani z přidané hodnoty, jejíž část je příjmem rozpočtu Evropské unie. Trestné činy v souvislosti s evropskými penězi jsou na Slovensku trestány přísněji.
Guvernér slovenské centrální banky ještě před soudním rozhodnutím podle portálu ereport.sk rozeslal svým známým dopis, ve kterém korupci opět popřel. Napsal také, že soudce ho chce uznat vinným v nesmyslném a vykonstruovaném procesu a že se odvolá. Žalobce, který žádal pro obžalovaného trest vězení, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
Kažimír zůstává v čele NBS
Kažimír, někdejší dlouholetý místopředseda strany Smer tehdejšího i nynějšího premiéra Roberta Fica, byl ministrem financí v letech 2012 až 2019. Následně se stal guvernérem NBS. Šestiletý mandát mu skončí o nadcházejícím víkendu; v čele NBS Kažimír ovšem prozatím zůstane, neboť vládní koalice zatím neoznámila, kdo by měl dál řídit centrální banku.
Z titulu své funkce je Kažimír také členem Rady guvernérů Evropské centrální banky. Slovensko je součástí eurozóny od roku 2009.
Soud v uvedeném případu uznal Kažimíra vinným už předloni, a to trestním příkazem. Ten ale nenabyl právní moci, soud proto v případu vypsal hlavní líčení.
Loňská novela slovenského trestního zákoníku pomohla například místopředsedovi slovenské sněmovny Peteru Žigovi, jehož stíhání pro podezření z podplácení zastavil žalobce právě pro promlčení. Žiga je nyní členem vedení vládní strany Hlas, v minulosti působil ve Smeru.
Schválené snížení trestních sazeb se zase vztahovalo také na případ slovenského exprezidenta Andreje Kisky, kterého odvolací soud loni pravomocně uznal vinným z daňového podvodu a vyměřil mu podmíněný trest.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer) v prohlášení úřadu vlády kritizoval soudce a jeho odsuzující rozsudek nad Kažimírem, který byl v minulosti místopředsedou Ficovy strany Smer – sociálna demokracia (Smer–SD). Podle ministra vnitra a šéfa menší vládní strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas–SD) Matúše Šutaje Eštoka šlo politický proces a politickou mstu. Opozice vyzvala Kažimíra k odstoupení z funkce, guvernér to ovšem podle svého advokáta udělat nehodlá.