Maďarsko se vzdalo možnosti pořádat v roce 2024 letní olympiádu

Maďarsko odvolalo olympiádu (zdroj: ČT24)

Maďarsko se nebude ucházet o možnost pořádat v roce 2024 letní olympijské hry. Oznámila to tamní vláda. Aktivisté z hnutí Momentum žádali vypsání referenda o kandidatuře – podle nich jsou peníze potřeba spíš na bydlení, v nemocnicích nebo ve školách. Do tříčlenného finále postoupily ještě Paříž a Los Angeles.

Odpůrci kandidatury minulý týden dokázali nasbírat více než čtvrt milionu podpisů v rámci petice za uspořádání referenda k této otázce, starosta Budapešti pak naznačil, že město nebude nadále o pořádání her usilovat.

„Budapešť požádá městskou radu, aby na základě dohody s vládou maďarskou kandidaturu stáhla,“ oznámil nyní. „Vláda rozhodla, že navrhne budapešťskému zastupitelstvu a národnímu olympijskému výboru stažení kandidatury,“ potvrdil vzápětí kabinet.

Nejnovější průzkumy ukázaly, že proti olympiádě je jasná většina obyvatel Budapešti. Podle kritiků jde o nesmyslný megalomanský projekt a peníze by měly směřovat spíš na zdravotní péči nebo vzdělávání.

„Jde o naši budoucnost v Maďarsku. Zahrávají si s ní, ohrožují ji. A to chceme referendem zastavit,“ uvedl člen hnutí Momentum János Mécs. Hnutí založila skupina studentů narozených kolem roku 1989, kdy padl komunistický režim.

obrázek
Zdroj: ČT24

Kabinet dosud tvrdil, že Maďarsko by z olympiády těžilo. Nedávno rozjel v ulicích hlavního města kampaň, která maďarskou metropoli ukazuje jako moderní město plné života, kde se daří sportu a umění.

„Jednota a spolupráce, které charakterizovaly začátek snahy o pořadatelství olympiády, byly v posledních několika měsících rozbity,“ poznamenal šéf maďarského úřadu vlády János Lázár.

Podle lidí z přípravného týmu jde o politický boj proti Orbánově vládě. Už v březnu se hnutí Monumentum změní na politickou stranu. „Chtěli bychom se stát politickou silou, která zastupuje mladé lidi, a nejen ty mladé, ale všechny, kdo nejsou spokojení s Orbánovým režimem a současným stavem země,“ podotkl Mécs.

Orbánovi tak rok před volbami vyrůstá vážný protivník. Tradiční opozice je roztříštěná a podle současných průzkumů nemá šanci jeho pozici ohrozit.

Mezinárodní olympijský výbor bude organizátora letních her vybírat letos v září. Už dříve stáhli olympijskou kandidaturu také představitelé Bostonu, Hamburku a Říma.

Vydáno pod