Kim Čong-un přiznal nedostatek potravin. Hladem podle OSN trpí až čtyřicet procent Severokorejců

3 minuty
Horizont: Nedostatek potravin v KLDR
Zdroj: ČT24

Severokorejský lídr opět uznal problémy s dodávkami jídla. Při stranickém zasedání tak znovu padala kdysi nebývalá kritika do řad režimu. Kim Čong-un viní tajfuny a povodně, podle znalců škodí hlavně sankce i uzavření hranic s Čínou kvůli pandemii. OSN odhaduje, že nedostatkem potravin trpí až čtyřicet procent Severokorejců.

Vůdce KLDR za posledních několik měsíců zhubl. Jestli kvůli nemoci, nebo lepší životosprávě, není jasné. Znovu ale naznačil, že s omezením jídla se potýká nejen on. „Situace kolem potravin se mezi lidmi zhoršuje, protože zemědělství nesplnilo plán produkce obilí kvůli škodám způsobeným loňským tajfunem,“ prohlásil Kim Čong-un.

I podobnou kritiku v dubnu vyprovázel nadšený potlesk. Vůdce komunistické KLDR vinu přičítá spíš přírodě. Ta ale podle expertů jen obnažila nefungující zemědělský sektor. Další ranou bylo loňské uzavření hranic s Čínou kvůli koronaviru.

„Situace se prudce zhoršila. Nejdřív zdrcující sankce kvůli jaderným zbraním a raketovým testům. Potom povodně skoro biblického rozsahu a pandemie, která utnula poptávku po severokorejském zboží – nezákonném i jiném,“ poznamenala zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Rekordní růst cen

Nedostatek potravin je v zemi různou měrou všudypřítomný. Návrat k devadesátým letům, kdy hladomor zabil odhadem každého desátého Severokorejce, zatím nehrozí. Jihokorejské zdroje přesto přinášejí šokující svědectví i zprávy o rekordním růstu cen. 

„Farmáři v některých částech KLDR jsou denně nuceni odevzdávat moč k výrobě hnojiv,“ informovalo například Radio Free Asia. „Šampony se v Pchjongjangu prodávají i za dvě stě dolarů a kilogram banánů za 45 dolarů,“ uvedl zase web NK News. 

Dopady pandemie mohou situaci ještě zhoršit. Podle OSN už teď trpí nedostatkem potravin čtyřicet procent Severokorejců – a pětina všech dětí.

„Opravdu věřím, že izolace země není odpovědí a je třeba, aby se vláda otevřela pomoci mezinárodního společenství,“ prohlásil Tomas Quintana, zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Severní Koreji

Obchod s Čínou – jediným faktickým partnerem – loni klesl o osmdesát procent. Režim navíc zakázal jakoukoliv mezinárodní pomoc, a to z obav před zanesením viru. Svými zdroji dlouhodobě živí hlavně armádu, u ostatních hrozí, že bude muset dál zeštíhlovat. K soběstačnosti má přispět i propaganda, která nabádá k recyklování. Rozsah ani životnost kampaně ale nejsou jasné. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezi Rusy na Ukrajině bojuje řada zahraničních ozbrojenců, mapovala Zóna ČT24

Čína důrazně odmítá, že by na ukrajinské bojiště vyslala své vojáky. Peking k této reakci donutil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když v úterý prohlásil, že se ukrajinští vojáci střetli s nejméně šesti čínskými občany v řadách ruských sil. Dosud bylo známo, že své vojáky organizovaně vyslala na pomoc Rusku jen Severní Korea. Do plnohodnotné invaze se na straně agresora prokazatelně zapojili ozbrojenci z mnoha států, mapovala Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Cestou k míru je dát Rusku okupované ukrajinské oblasti, tvrdil Witkoff Trumpovi

Zvláštní vyslanec Spojených států Steve Witkoff se minulý týden, necelých 48 hodin po schůzce s vyjednavačem vyslaným ruským vládcem Vladimirem Putinem, sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tomu sdělil, že nejrychlejším způsobem, jak zajistit příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila vlastnictví čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila nelegálně anektovat. Informovaly o tom zdroje agentury Reuters.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rafah se stává nárazníkovou zónou, zní z Jeruzaléma

Oblast města Rafah v Pásmu Gazy se stává izraelskou nárazníkovou zónou, prohlásil po sobotním obsazení takzvaného koridoru Morag izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Ten zároveň obyvatele Pásma Gazy varoval, že izraelská armáda rozšíří bojové operace do většiny území oblasti, což si vynutí jejich evakuaci. Izrael 18. března v Pásmu Gazy zahájil novou ofenzivu, čímž přerušil křehké příměří uzavřené s teroristickým hnutím Hamás v lednu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...