Podle Kima má KLDR nebývalé potíže, nedaří se jí plnit cíle rozvoje

V Severní Koreji začal sjezd vládnoucí strany, který je prvním za pět let. Na začátku vystoupil její předseda a vůdce země Kim Čong-un, který v projevu zhodnotil úspěchy, ale také přiznal selhání v pětileté národní strategii hospodářského rozvoje. Připustil také, že země se potýká s nejhoršími problémy ve své historii.

Kim v projevu prohlásil, že KLDR se nepodařilo splnit z velké části cíle stanovené strategií v téměř všech sektorech. Slíbil také stanovit nové cíle rozvoje. Severokorejská státní tisková agentura KCNA nezmínila, zda Kim mluvil také o vztazích s USA či o jaderném arzenálu země.

Sjezd Korejské strany práce by měl podle agentury pokračovat, neupřesnila však, kdy skončí. Předchozí sjezd, který se po 36 letech konal 6. května 2016, trval čtyři dny, připomněla agentura Kjódó.

Sankce, přírodní katastrofy a propad obchodu s Čínou

Letošní sjezd přichází v době, kdy Kim čelí nejtěžším výzvám své devítileté vlády kvůli tomu, co nazval mnohonásobnou krizí. Ekonomikou země otřáslo uzavření hranic s Čínou kvůli pandemii covidu-19, řada přírodních neštěstí v létě a přetrvávající sankce ze strany USA a dalších zemí. Kim ve svém projevu označil potíže za nejhorší, jaké kdy byly, a nebývalé.

Oficiálně je sjezd nejvyšším rozhodovacím orgánem strany. Důležitá každodenní rozhodnutí však činí Kim a jeho vláda. Sjezd by mohl Kimovi poskytnout možnost posílit své pravomoci oznámením nových cílů, jmenováním jeho věrných do hlavních funkcí a výzvou k silnější jednotě pod jeho vedením, upozornila agentura AP.

Sjezd Korejské strany práce
Zdroj: Reuters/KCNA

KLDR zhruba před rokem uzavřela hranici s Čínou, svým největším obchodním partnerem, aby se ochránila před covidem-19. To však dále výrazně těžce zasáhlo ekonomiku, která se již předtím potýkala s vážnými problémy.

Vzájemný objem obchodu se za prvních 11 měsíců loňského roku propadl meziročně o zhruba 79 procent, uvedl analytik IBK Economic Research Institute Song Če-kuk. Hrubý domácí produkt země podle jeho odhadu loni klesl o 9,3 procenta.

Severní Korea nepotvrdila na svém území žádnou nákazu koronavirem. Jihokorejská rozvědka ale uvedla, že virus se v KLDR mohl vyskytnout vzhledem k tomu, že před uzavřením hranic koncem loňského ledna Severní Korea udržovala obchodní i další styky s Čínou, kde se objevily vůbec první případy infekce virem SARS-CoV-2.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 8 mminutami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 2 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 3 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...