Jihokorejští aktivisté vyzývají Severokorejce ke vzpouře

Soul – Aktivisté z Jižní Koreje dnes vypustili do sousední KLDR obří balony obsahující desetitisíce letáků, v nichž dva dny po oznámení smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila apelují na svržení komunistického režimu Pchjongjangu. KLDR již dříve varovala, že na podobné propagandistické akce z opačné strany hranice bude reagovat palbou na Jižní Koreu.

K vyslání letáků přes hranici se v pohraniční vesnici Pa-ču shromáždila skupina jihokorejských aktivistů a severokorejských uprchlíků žijících v Jižní Koreji. Na balony, které jsou vybaveny zvláštním systémem, jenž umožní uvolnění papírů po přeletu přes hranici, připnuli na 200 tisíc letáků.

Aktivisté halasně projevovali radost ze smrti „řezníka“ Kim Čong-ila a kritizovali avizované následnictví jeho syna Kim Čong-una.

Jeden ze vzkazů mířících do KLDR:

„Lidé, povstaňte! Následujte příklad Afričanů a odvážně bojujte, abyste zabránili převzetí moci třetí generací Kimů.“

Kritici severokorejského režimu pravidelně posílají přes hranici do extrémně izolované KLDR propagandistické letáky. Pchjongjang přísně cenzuruje jakékoli zprávy přicházející ze světa, včetně kupříkladu informací o revolucích v severní Africe a na Blízkém východě z uplynulého roku.