Izrael se snažil o zdrženlivost, Lavrov ale křehkou neutralitu ničí, říká zpravodaj ČT

12 minut
Lavrovovy výroky ničí vztahy Izraele a Ruska, říká zpravodaj ČT Borek
Zdroj: ČT24

K navýšení vojenské pomoci Ukrajině se podle listu Haaretz kloní stále více izraelských politiků. Jeruzalém zatím poskytl Kyjevu ochranné helmy a humanitární pomoc. Snaží se o neutrální pozici, podle deníku je ale stále méně udržitelná. To potvrzuje i zpravodaj ČT v Izraeli David Borek.

„V padesáti odstínech neutrality se Izrael posouvá od konce února na pozice, které už zdaleka tak neutrální nejsou,“ komentuje vývoj Borek, jenž zdůrazňuje, že neutralita má v podobných krizích, jako je válka na Ukrajině, mnoho definic.

Izraelská politika vůči Rusku se tedy na jednu stranu posouvá – země například hlasovala ve Valném shromáždění OSN pro rezoluci, která odsuzovala ruskou invazi, a rovněž podpořila vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva –, zároveň Izrael zůstává v některých ohledech zdrženlivý. „Například se stále nepřipojil k plošným a masivním sankcím proti Rusku,“ připomíná Borek.

Postoje Tel Avivu dále nahlodávají prohlášení ruské diplomacie. Její šéf Sergej Lavrov pobouřil Izrael výroky o židovském původu Adolfa Hitlera. Místo omluvy za šíření vyvrácených spekulací posléze Kreml prohlásil, že Izrael na Ukrajině podporuje neonacisty. Moskva takovým jednáním nahlodává křehký konsensus izraelských politických a armádních špiček i zpravodajských služeb, že je lepší stát opodál a nepálit mosty s Kremlem.

Neutrální politika Tel Avivu vůči Rusku byla v Izraeli od počátku kontroverzní, ale fungovala, míní zpravodaj ČT. „Konsensus, že je užitečné mít styky s Ruskem a úplně nepřerušit komunikační linku ke Kremlu, je ještě pod větším tlakem než před několika týdny,“ zdůrazňuje.

Borek vysvětluje, že Izrael na konci února váhal s podporou Kyjeva i proto, že v Rusku i na Ukrajině žijí početné židovské komunity. „Měl strach z toho, že nakonec budou Židé terčem antisemitských tirád. A to se děje. Ruská propaganda má schopnost vytvářet úplně virtuální světy, zároveň má – a to platí i pro Ukrajinu – tradici antisemitismu,“ říká korespondent.

Jak se Izrael krůček po krůčku přiklání ke Kyjevu a Západu, naplňují se obavy, že jedním z odvetných opatření Moskvy bude namíření propagandy vůči Izraeli i Židům. „Nemusí to být oficiální Rusko jako v případě výroku Lavrova, mohou to být trollí farmy nebo na Kreml napojená média a sociální sítě,“ nastiňuje Borek.

Židé v Rusku nevidí perspektivu

Za dva měsíce ruské invaze na Ukrajinu Izrael eviduje takřka šest tisíc židovských přistěhovalců z Ruska. Obvykle země takové číslo registruje za celý rok. Podle Borka to ukazuje na to, že ruští Židé často nevidí v nejrozlehlejší zemi světa perspektivu. Zpravodaj ale podotýká, že dvě tisícovky Židů do Izraele zamířily, vyzvedly si tam pasy a zase se vrátily do Ruska. Izraelský pas pro ně je určitou zálohou, kdyby se chtěli přesunout v budoucnu.

Snadné získání pasu, má-li člověk židovské kořeny, je součástí izraelské politiky, kterou chce země přitahovat Židy z ohrožených oblastí. Vyvolává to ale i skepsi, protože do Svaté země míří i lidé, kteří nejsou jako Židé vnímáni z náboženského hlediska, ale pouze z pohledu státu Izrael.

Navíc kupříkladu Židé, kteří uprchli z Etiopie, mají problém, aby se jejich příbuzní dostali za nimi do Izraele, a přitom ukrajinským a ruským Židům vycházejí úřady vstříc snadněji. „Je tu jistá žárlivost, pocit nespravedlnosti u přistěhovaleckých komunit z jiných zemí,“ konstatuje z Izraele zpravodaj ČT David Borek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
před 21 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
08:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 3 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 4 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 6 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...