Romští uprchlíci z Ukrajiny čekají na vyřízení dokumentů v Praze i několik dnů

3 minuty
Události: Romští uprchlíci čekají na vyřízení dokumentů i několik dnů
Zdroj: ČT24

Pražský magistrát plánuje omezit služby pro ukrajinské uprchlíky na hlavním nádraží. Právě tam přitom míří řada běženců romského původu. Na vyřízení potřebných dokumentů zde v některých případech čekají i několik dnů.

Matky s dětmi v náručích čekají na lavičkách nebo na zemi i několik hodin na vyřízení žádostí o vízum. Tousty, nápoje a jablka mají od dobrovolníků z asistenčního centra. Teplé jídlo zase denně od desítek českých Romů. 

„Většinu platíme my, ale jedna organizace nám dává některé suroviny, takže z toho vaříme,“ popisuje Julie Oláchová. „My jsme minule přišli, nesli jsme kastroly polívky. A ty děti tleskaly, byly úplně nadšené z teplého jídla,“ vzpomíná Roman Cina. 

Pro řadu z příchozích jde o jediný pozitivní moment. Často totiž na dočasnou ochranu v Česku nedosáhnou. Třeba jedné skupině chyběly doklady o překročení ukrajinské hranice. Jízdenky z vlaku prý nestačí, protože nejsou na jméno. Podobné je to i s SMS od operátora při překročení hranice.

Čekání na vyjádření celníků

„My jsme překročili hranici v Malém Berezném. Tam nám nic nevystavili, jen jsme ukázali doklady a propustili nás,“ tvrdí jedna z uprchlic. Teď mají všichni počkat dva dny na vyjádření slovenských celníků. Bez ubytování míří zpět na nádraží. 

Podobně na tom jsou i jiní Romové. Někteří na nádraží tráví už třetí den. Spát můžou v místnosti speciálně určené pro matky s malými dětmi, nebo ve vlaku. Služby na nádraží plánují úřady omezit. Přespat tady mají maximálně jednu noc jen ti, kdo do Prahy v noci přijedou nebo cestují dál. 

„Já toto ještě nemůžu potvrdit, protože jednání nejsou u konce, takže čekáme na definitivní rozhodnutí,“ zmiňuje krizová koordinátorka centra na nádraží Geti Mubeenová. „Dlouhodobé kapacity pro ubytování takto velkých skupin, které mají specifické potřeby, bohužel hlavní město nemá,“ přiznává mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

S ubytováním pomáhají kraje

Komplikované je pak sehnat ubytovaní i pro ty, kteří v Česku získali dočasnou ochranu. S tím ministerstvu vnitra teď pomůžou tři kraje. Jižní Morava nabízí tři objekty – aktuální volná kapacita je dvaaosmdesát míst. Vysočina nabízí pětačtyřicet a střední Čechy asi dvacet lůžek. 

„Musím říct, že s nimi nemáme žádné velké problémy. A to zejména díky neziskové organizaci Romodrom,“ pochvaluje si středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

A právě s výkonným ředitelem Romodromu Nikolou Taragošem se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) domluvil na užší spolupráci. Organizace teď čeká na to, kdy a kde budou moci romští odborníci pomáhat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 2 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 5 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 7 hhodinami

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
před 10 hhodinami

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Někteří koaliční poslanci nepodpoří přehlasování Pavlova veta

Vládní koalice nemá jistotu, že v Poslanecké sněmovně začátkem března přehlasuje veto prezidenta Petra Pavla u zákona o platech ústavních činitelů. Připouštějí to i lídři vládních stran. K úspěchu totiž potřebují nejméně 101 poslanců. Někteří ale už teď říkají, že novelu nepodpoří. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ve čtvrtek vyzval prezidenta, aby svolal zástupce stran k jednání. Pavel ale v pátek vzkázal, že svou ústavní roli už splnil.
před 20 hhodinami

Humanitární podpora Ukrajiny ano, dodávky zbraní a munice už ne, ukazuje průzkum

Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněna také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu pro ČT od Data Collect. Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklání k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

K výročí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se v Česku uskuteční desítky akcí

K třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v Česku uskuteční desítky akcí. Například se jedná o nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí nebo pondělní hudební akci u budovy ruského velvyslanectví v Praze.
včeraAktualizovánovčera v 13:53
Načítání...