Evropa musí pro Ukrajinu udělat víc, jinak se můžeme přiblížit třetí světové válce, prohlásil historik Timothy Garton Ash

11 minut
Britský historik a politolog Timothy Garton Ash hostem Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Evropa musí pomáhat Ukrajině ke skutečnému vítězství, jinak může být čínský prezident Si Ťin-pching povzbuzen k útoku na Tchaj-wan. To může vést ke třetí světové válce. Evropa nesmí v ničem Číně ustupovat, řekl v pořadu Události, komentáře britský historik, politolog a spisovatel Timothy Garton Ash.

Na jedné straně to, co se stalo na Ukrajině, spojilo Evropu a Spojené státy americké, na druhou stranu nám to ukazuje, že zbytek světa není na naší straně, řekl Ash. Země jako Čína, Indie, Brazílie, Turecko či Jihoafrická republika se podle něj v otázce konfliktu na Ukrajině na stranu Západu nepřidaly. „Přitom Vladimir Putin vede tuto brutální válku, je to rekolonizace Ukrajiny,“ pronesl.

Putinovy „postimperiální tužby“ byly zjevné už v roce 1994, zmínil Ash. „Vladimir Putin byl tehdy úplně neznámý, byl starosta Petrohradu, a najednou řekl: ‚Naše historická území musí být ruská‘,“ podotkl Ash. V roce 2014, kdy zahájil okupaci ukrajinského Krymu, si svět neuvědomil, k čemu dochází, už tehdy se měla snížit závislost na Rusku.

Čína možná uvažuje o Tchaj-wanu stejně jako Rusko o Ukrajině, varoval. „Pokud my v Evropě neuděláme víc, abychom pomohli Ukrajině skutečně vyhrát, pak si myslím, že prezident Si bude povzbuzen a zaútočí na Tchaj-wan. To nás přiblíží ke třetí světové válce,“ prohlásil. Evropa nesmí Číně ustupovat a věřím, že to ani neudělá, řekl Ash. 

Vyzdvihl roli a sílu Evropské unie. „Myslím, že Evropská unie reagovala na Ukrajinu velmi důrazně. Kdyby někdo před únorem 2022, před začátkem války, někdo řekl, že budeme kupovat zbraně a munici pro Ukrajinu, tak by tomu nikdo nevěřil,“ prohlásil. 

„Ve střední Evropě ale máme konkrétní problém a to je Viktor Orbán,“ dodal Ash. Maďarsko pod premiérem Orbánem prý již není demokracie, přesto setrvává v Evropské unii. 

Problémem je nyní to, že je vše kvůli globálnímu napětí ohrožené, řekl. „Evropa, kterou máme dnes, je nejlepší, jakou jsme kdy měli,“ prohlásil ale na závěr. Podle něj Unie stojí na počátku nového období a její obyvatelé musí být tvůrčí tak, aby vytvořili ono období takové, jaké bylo za Václava Havla po 17. listopadu 1989.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 11 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 17 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 18 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 20 hhodinami
Načítání...