Estonsko posílilo ochranu infrastruktury v Baltském moři

3 minuty
Události: Bezpečnost v Baltském moři
Zdroj: ČT24

Estonsko začalo více chránit podmořskou infrastrukturu. Reaguje tím na přerušení kabelu Estlink 2, který tuto pobaltskou zemi propojuje s Finskem. Vyšetřovatelé z obou států se kloní k verzi, že šlo o úmyslný útok ze strany ruského námořnictva. Úřady v Helsinkách už zahájily stíhání posádky zadrženého tankeru s ruskou ropou.

Estonské vojenské námořnictvo zahájilo operaci na ochranu paralelního elektrického vedení Estlink 1 do Finska. Že svou přítomnost ve vodách Baltského moře brzy posílí, už oznámila i Severoatlantická aliance.

Finská pobřežní stráž v Baltském moři ve čtvrtek obsadila tanker plující pod vlajkou Cookových ostrovů. Plavidlo cestující z Ruska s tamní ropou podezírá z poničení podmořského elektrického vedení a několika internetových kabelů. „Je ještě brzy dělat závěry, proč se to stalo. Ale víme, kdo to udělal,“ prohlásil finský prezident Alexander Stubb.

„Tato loď je jedním z 26 plavidel, která patří do takzvané stínové flotily tankerů využívaných Ruskem k obcházení západních sankcí. Ta loď je ve strašném stavu a teď víme i to, že je zřejmě i bezpečnostní hrozbou,“ míní hlavní analytička Lloyd’s List Intelligence Michelle Wiese Bockmannová.

Tanker Eagle S křižoval hladinu mezi Finskem a Estonskem v oblasti, kde se na dně nacházejí právě klíčové kabely, právě v době, kdy došlo k jejich přerušení. Na rozkaz finské pobřežní stráže posádka po obsazení vytáhla kotvu, která měla kabely přetrhnout. Na konci řetězu už ale chyběla.

Oprava podvodního vedení potrvá měsíce. Na dodávkách elektřiny se narušení podle operátora Fingrid projevit nemá, ale komplikuje se zásobování v zimních měsících. Síť podmořských energetických a komunikačních kabelů v Baltu v posledních dvou desetiletích velmi zhoustla, a ještě ji doplňují ropovody a plynovody.

Ochrana mořského dna

Sabotáže zesílily po začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2022. Téhož roku došlo k výbuchu na obou plynovodech Nordstream. V říjnu 2023 byl poškozen plynovod mezi Finskem a Estonskem. A před měsícem někdo přerušil optické kabely na trasách Finsko–Německo a Litva–Švédsko. Estonská vláda chce zpřísnit mezinárodní právo.

„Hrozby, kterými se námořní právo dosud zabývalo, jsou například pirátství nebo nepovolené vysílání. Vlečení kotvy s úmyslem poškodit podmořskou infrastrukturu je něco, co v mezinárodním právu ještě není specificky ošetřené,“ upozornila estonská ministryně spravedlnosti Liisa Pakostaová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové při úderu na Dnipro zabili dvě ženy a dítě. Úřady hlásí desítky raněných

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí, informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů.
05:52Aktualizovánopřed 7 mminutami

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 3 hhodinami

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 3 hhodinami

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první unijní lídr od zavedení amerických cel.
před 4 hhodinami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 11 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 12 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 12 hhodinami
Načítání...