TÉMA

Podmořský kabel

Finsko propustilo tanker podezřelý z poškození podmořských kabelů. Posádka nesmí vycestovat

Finské úřady propustily tanker Eagle S, který je podezřelý z prosincového poškození podmořského energetického a internetového kabelu EstLink2 mezi Finskem a Estonskem. Plavidlo podle Evropské unie patří k ruské stínové flotile, kterou Moskva využívá k obcházení sankcí – především při vývozu ropy.
2. 3. 2025|

Sever hlásí incidenty s kabely, EU je chce chránit drony

Švédské úřady vyšetřují zprávy o možném dalším narušení podmořského kabelu v Baltském moři. Nové poškození hlásí i firma spravující telekomunikační kabel mezi Finskem a Německem. Evropská komise kvůli podezřelým sabotážím navrhuje chránit kabely pomocí dronů a také zrychlit jejich opravu.
21. 2. 2025|

Stínová flotila dál pomáhá Rusku, EU by mohla lodě zabavovat

Rusku se nadále daří obcházet sankce na jeho ropu prostřednictvím takzvané stínové flotily. Mezi stovkami těchto lodí, které jsou zpravidla přes netransparentní vlastníky napojené na ruský stát, přitom zřejmě figurují i plavidla prodaná evropskými či americkými majiteli. Často zastaralé tankery představují i riziko pro životní prostředí. Země Evropské unie pracují na plánu, jak tyto stroje zabavovat.
11. 2. 2025Aktualizováno11. 2. 2025|

Pobaltí odřízne sebe i Kaliningrad od ruské elektrické sítě

Pobaltské státy zvyšují svou energetickou nezávislost na Rusku. Litva, Lotyšsko a Estonsko se v sobotu v osm hodin ráno našeho času odpojí od regionální sítě známé jako BRELL a znemožní Kremlu dál rozhodovat o toku elektřiny. Proces urychlila válka na Ukrajině a synchronizace s unijní sítí si vyžádala investice za desítky miliard korun. Pobaltí se nyní chystá na možné kyberútoky během citlivého přechodného období.
7. 2. 2025Aktualizováno7. 2. 2025|

„Rostoucí ruská agrese.“ Do britských vod se vrátila špionážní loď Moskvy

Spojené království tento týden sledovalo ruskou špionážní loď v Lamanšském průlivu, oznámil britský ministr obrany John Healey, který v této souvislosti mluvil o rostoucí agresi Moskvy. Plavidlo se do britských vod vrátilo poté, co se v nich pohybovalo už loni v listopadu. Londýn se podle Healeyho rozhodl v reakci na tajné operace ruských lodí upravit některá pravidla pro námořnictvo. Zapojí se také do nedávno oznámené mise NATO Baltic Sentry (Baltská stráž).
24. 1. 2025|

Finsko z poničení podmořského kabelu podezřívá sedm členů posádky ruského tankeru

Finská policie podezřívá z nedávného přerušení podmořského energetického kabelu mezi Finskem a Estonskem sedm lidí z asi dvacetičlenné posádky tankeru Eagle S, který patří k takzvané ruské stínové flotile. Informovala o tom finská televize YLE. Námořníci mají zákaz vycestovat.
31. 12. 2024|

Na tankeru zadrženém Finy bylo zařízení pro špionáž, píše list

Na palubě tankeru Eagle S, který je podezříván z porušení kabelu v Baltském moři, se našlo „špionážní vybavení“, píše britský server Lloyd's List specializovaný na námořní dopravu s odkazem na své zdroje. Finsko, jež nad ruským plavidlem v týdnu převzalo kontrolu, incident vyšetřuje jako sabotáž.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024|

Estonsko posílilo ochranu infrastruktury v Baltském moři

Estonsko začalo více chránit podmořskou infrastrukturu. Reaguje tím na přerušení kabelu Estlink 2, který tuto pobaltskou zemi propojuje s Finskem. Vyšetřovatelé z obou států se kloní k verzi, že šlo o úmyslný útok ze strany ruského námořnictva. Úřady v Helsinkách už zahájily stíhání posádky zadrženého tankeru s ruskou ropou.
27. 12. 2024|

Finsko převzalo kontrolu nad ruským tankerem

Finské úřady ve čtvrtek převzaly kontrolu nad tankerem plujícím z Ruska, který podle médií považují za součást ruské „stínové flotily“. Plavidlo podezírají v souvislosti se středečním poškozením podmořského energetického a internetového kabelu EstLink2 mezi Finskem a Estonskem. Zástupci Helsinek a Tallinu se podle agentury AP kvůli incidentu scházejí k mimořádným zasedáním.
26. 12. 2024Aktualizováno26. 12. 2024|

Německo a Finsko vyšetřují poškození podmořského kabelu

Podmořský optický kabel, který spojuje Finsko a Německo, přestal fungovat. Mohla ho poškodit „vnější síla“, oznámila finská státem kontrolovaná telekomunikační společnost Cinia, jež kabel spravuje. Obě země nad incidentem podle agentury AP vyjádřily znepokojení.
18. 11. 2024|
Načítání...