Sever hlásí incidenty s kabely, EU je chce chránit drony

Švédské úřady vyšetřují zprávy o možném dalším narušení podmořského kabelu v Baltském moři. Nové poškození hlásí i firma spravující telekomunikační kabel mezi Finskem a Německem. Evropská komise kvůli podezřelým sabotážím navrhuje chránit kabely pomocí dronů a také zrychlit jejich opravu.

Švédská pobřežní stráž v pátek oznámila, že vyslala plavidlo na místo incidentu u ostrova Gotland, který leží mezi jižním pobřežím Švédska a Pobaltím. „Dostali jsme informace o podezření z narušení kabelu a prokuratura se rozhodla zahájit předběžné vyšetřování,“ cituje agentura Reuters prohlášení mluvčího.

Švédská policie později uvedla, že vede vyšetřování pro podezření ze sabotáže. „Spolupracujeme s relevantními úřady a v tuto chvíli nemáme žádné další informace ke zveřejnění,“ citovala z prohlášení agentura AP.

Finská státem kontrolovaná společnost Cinia po prvních zprávách o švédském vyšetřování oznámila, že zaznamenala problém u svého optického kabelu C-Lion1. Ten byl loni v listopadu několik dní mimo provoz po jiném incidentu, za nímž mohla podle operátora být „vnější síla“.

Od roku 2023 byla v Baltském moři poškozena desítka kabelů, podle Reuters většinu problémů způsobily civilní lodě se spuštěnými kotvami. Naposledy se švédské úřady podobnou situací zabývaly před necelým měsícem po poškození kabelu mezi Gotlandem a lotyšským přístavem Ventspils, podezření ze sabotáže se však nepotvrdilo.

Tento a další případy z posledních měsíců rozdmýchávají obavy ze snah Ruska napadat evropskou infrastrukturu. Země kolem Baltského moře totiž patří mezi odhodlané podporovatele napadené země. Incidenty už vedly země NATO k posilování bezpečnostních opatření včetně operace Baltská stráž.

„Zabránit, odhalit, obnovit a odstrašit“

Vlastní opatření teď představila i Evropská komise. Akční plán se podle místopředsedkyně Henny Virkunnenové skládá ze čtyř klíčových opatření. „Zabránit, odhalit, obnovit a odstrašit. Je třeba, abychom zabránili incidentům, které mohou mít velmi ničivý dopad, musíme navýšit naši odolnost,“ zdůraznila.

Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony, a to jak pod vodou, tak i ve vzduchu. Vznikne rovněž regionální centrum právě v oblasti u Baltského moře, které se bude touto problematikou zabývat a veškeré incidenty sledovat.

Ve střednědobém horizontu by měla vzniknout takzvaná rezervní flotila, která „by byla použita v případě nouze“, která by zasáhla a opravila elektrické a optické podmořské kabely.

Ohrožení základních služeb v EU

„Komunikační kabely propojují několik členských států, spojují ostrovy s unijní pevninou a EU se zbytkem světa, přičemž přenášejí 99 procent mezikontinentálního internetového provozu,“ upozornila Evropská komise.

„Podmořské elektrické kabely usnadňují integraci trhů s elektřinou členských států, posilují bezpečnost dodávek a dodávají energii z obnovitelných zdrojů na pevninu,“ dodala Komise, podle níž v poslední době hrozilo, že incidenty způsobí vážné narušení základních funkcí a služeb v EU. To by mělo dopad na každodenní život občanů Unie.

„Chceme se ujistit, že je Evropa vybavená nejen pro prevenci a odhalování sabotáží kabelů, ale také k aktivní detekci, opravě a reakci na jakoukoli hrozbu pro kritickou infrastrukturu, která je klíčová pro naši ekonomiku a kolektivní bezpečnost,“ uvedla Virkkunenová, která má na starosti technologie, bezpečnost a demokracii.

Každý, kdo bude shledán odpovědným za sabotáž, by měl být odpovídajícím způsobem potrestán, včetně sankcí, konstatovala v souvislosti s novým plánem šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Potenciální pachatelé musí být odstrašeni,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump vyzval Ukrajinu a Rusko k setkání, dohoda je podle něj blízko

Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social krátce po příletu do Itálie, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka.
před 23 mminutami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 9 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 15 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 19 hhodinami
Načítání...