Dva američtí vrazi jsou na útěku. Přímo z cel si vyvrtali tunel

Washington – Dvojice usvědčených vrahů utekla z americké věznice s nejvyšším stupněm ostrahy, která se nachází ve vesnici Dannemora poblíž kanadské hranice. Muži si podle policie vyhloubili únikové šachty pomocí elektrického nářadí. Jak ho získali, se vyšetřuje. Na ulici pak zřejmě vylezli kanálem. Po vězních pátrají na dvě stovky policistů se psy, několik helikoptér a letadel.

„Tohle by asi málokdo čekal. Ta věznice byla postavená v roce 1985 a za tu dobu se z ní nepodařilo nikomu utéct. Je to vlastně vůbec první podobný útěk z věznice s nejvyšší maximální ostrahou. Té dvojici se musí nechat, že to je opravdu neobyčejný výkon,“ uvedl Andrew Cuomo, guvernér státu New York, který ale zároveň varuje, že osmačtyřicetiletý Richard Matt a čtyřiatřicetiletý David Sweat představují pro veřejnost nebezpečí.

Sweat si odpykával doživotní trest poté, co byl shledán vinným z vraždy zástupce šerifa v okrese Broome v roce 2002. Matt dostal trest 25 let vězení za to, že unesl a poté ubil k smrti muže v roce 1997.

Vězni si z cel vyvrtali tunel, na ulici vylezli kanálem

Dvojice mužů měla cely vedle sebe a utekla v noci na sobotu. V posteli nechali uprchlíci oblečení a další předměty, aby to zdálky vypadalo, že tam spí. Strážci jejich nepřítomnost zjistili až v sobotu ráno. „Vyšetřování odhalilo, že v zadní stěně cel byly vyříznuty díry, kterými zadržovaní unikli,“ uvedl Anthony Annuci z vězeňské správy, podle nějž k tomu vězni použili elektrické ruční nářadí. „Pak pokračovali ven sérií tunelů, přičemž ještě několikrát nářadí upotřebili,“ dodal.

Jak si vězni nářadí opatřili, se zatím neví, stejně jako to, jak mohli znát cestu skrz potrubí a tunely. Na ulici zřejmě vylezli, když odklopili víko kanálu. Do pátrání bylo v okolí věznice, které se pro její odlehlou polohu a chladné podnebí regionu přezdívá „Malá Sibiř“, nasazeno více než 200 policistů se psy. Zapojena byla i letadla k pátrání ze vzduchu.