Další Bush je připraven vést Spojené státy

Miami - Někdejší republikánský guvernér amerického státu Florida Jeb Bush oficiálně oznámil, že se bude ucházet o křeslo prezidenta Spojených států. V Republikánské straně má zatím deset rivalů, několik dalších republikánů pak kandidaturu zvažuje. Jeb pochází z prezidentské rodiny, úřad zastávali jeho bratr i otec, George Bush mladší a starší. Jeb Bush několik hodin před svým prohlášením zveřejnil volební video, ve kterém řekl, že je připraven zemi vést do báječného století.

„Země kráčí špatným směrem,“ řekl Bush o nynějším vývoji v USA, kdy v Bílém domě úřaduje demokratický prezident Barack Obama, kterého by po volbách v listopadu 2016 případně mohla nahradit demokratická kandidátka Hillary Clintonová. Dodal, že si kvůli tomu položil otázku, co pro nápravu může učinit. „Proto jsem se rozhodl kandidovat na prezidenta,“ dodal na shromáždění svých příznivců v Miami na Floridě.

Shromáždění se zúčastnila mimo jiné i Bushova devadesátiletá matka a někdejší první dáma USA Barbara, Jebova manželka Columba a jejich syn George.

Jeb Bush krátce před ohlášením kandidatury zveřejnil na portálu YouTube video, ve kterém připomněl úspěchy svého konzervativního guvernérství ve státě Florida. „Jsem hrdý na to, čeho jsme na Floridě dosáhli,“ řekl Jeb Bush. „Pozvedli jsme hospodářství a přispěli ke vzniku pracovních míst, chránili jsme život a ženy před domácím násilím, snížili jsme produkci odpadu a vyrovnali rozpočty, reformovali školy a poskytli každému dítěti příležitosti. Vedli jsme, reformovali a dosáhli úspěchů,“ uvedl Bush.

„Stejné věci postrádám od Washingtonu. Lidé v hlavním městě mluví o tom, co je v Americe špatně, já vím, co je správně. Oni mluví o problémech, já vidím řešení,“ řekl. „Vidím báječnou zemi, kterou čeká skvělé století, a jsem připraven stát v čele,“ dodal Bush. 

Deník Politico na svém portálu poznamenal, že podobné téma, kdy kandidát hovoří o století, použil i republikánský senátor za Floridu Marco Rubio. Ten v předvolebním videu prohlásil, že chce zemi přivést do nového amerického století. Rubio, který byl v minulosti považován za chráněnce rodiny Bushů, Jeba jako svého protikandidáta podpořil a označil za skutečného přítele. „Je vášnivým obhájcem toho, čemu věří. A já ho do závodu vítám,“ řekl Rubio na adresu svého rivala ve stranických primárkách, ze kterých v nadcházejícím roce vzejde republikánský kandidát na amerického prezidenta. 

Bush patří podle aktuálních průzkumů spolu s Rubiem a guvernérem Wisconsinu Scottem Walkerem mezi trojici nejsilnějších republikánských kandidátů. O republikánskou nominaci se zatím uchází desítka dalších politiků a osobností, několik dalších pak kandidaturu zvažuje, očekává se tak tvrdý volební souboj.

Barbara Bushová sledovala oznámení prezidentské kandidatury dalšího svého syna
Zdroj: Joe Skipper/Reuters

Bushův tým tvrdí, že Jeb je na dlouhou bitvu připraven. Prozatím má podle Reuters jisté vítězství ve státech Iowa, New Hampshire a Jižní Karolína, kde se primárky konají v rámci USA nejdříve. Analytici nicméně připomínají, že Jeb Bush bude muset kvůli stranické nominaci přesvědčit ty republikány, kteří pochybují o tom, zda by se měl stát americkým prezidentem třetí příslušník rodiny Bushů.

Dvaašedesátiletý mladší bratr dosud posledního republikánského prezidenta George Bushe mladšího, jehož otec George Bush starší vedl zemi v období pádu komunistického východního bloku, může ze slavného jména těžit. Spojování s některými nepopulárními kroky bratra, zejména válkou v Iráku, mu však může i ublížit.

Jeb Bush
Zdroj: ČT24/ČTK/PA/Andrew Matthews

Jeb Bush (62), bývalý guvernér Floridy, syn George Bushe staršího

Působil v bankovnictví a v realitách. V letech 1987 až 1988 byl floridským ministrem obchodu, posléze zastával funkci guvernéra Floridy (1999 až 2007). Úvahy o jeho prezidentské kandidatuře se v médiích objevují již několik let, před časem se jeho otec vyjádřil, že si Jeba umí v Bílém domě dobře představit. Od roku 1974 je ženatý, s manželkou Columbou mají tři děti. S politikou koketuje také jeho nejstarší syn George Prescott Bush (39).

Bush opakovaně zdůrazňuje, že bude dělat vlastní politiku. Mimo jiné se hodlá zaměřit na zahraniční témata, což dokazuje jeho právě ukončená cesta do zemí východní Evropy a Pobaltí, kde dal najevo, že by USA měly přitvrdit politiku vůči rozpínavosti Ruska vedeného Vladimirem Putinem.

Přehled dosud známých uchazečů o nominaci do amerických prezidentských voleb:

Demokratická strana:

Hillary Clintonová (67) - Bývalá první dáma (její manžel Bill Clinton byl prezidentem v letech 1993 až 2001), bývalá senátorka za New York (2001 až 2009), kandidátka v primárkách 2008, ministryně zahraničí z let 2009 až 2013 v administrativě současného prezidenta Baracka Obamy. Je považována za největší favoritku voleb.

Lincoln Chafee (62) - Bývalý guvernér státu Rhode Island (2011 až 2015) a bývalý senátor.

Martin O'Malley (52) - V letech 2007 až 2015 byl guvernérem Marylandu, předtím osm let starostou města Baltimore.

Bernie Sanders (73) - Nezávislý senátor za stát Vermont (od ledna 2007), bývalý poslanec Sněmovny reprezentantů (1991 až 2007) a někdejší starosta města Burlington (1981 až 1989).

Republikánská strana:

Ben Carson (63) - Dětský neurochirurg, proslavil se operacemi siamských dvojčat. Mezi republikánskými uchazeči je prvním Afroameričanem. Těší se podpoře konzervativního hnutí Tea party.

Ted Cruz (44) - Texaský senátor (od roku 2013), patří ke konzervativnímu křídlu Republikánské strany a má podporu radikálního hnutí Tea party. Je ostrým kritikem demokratického prezidenta Baracka Obamy a zejména jeho reformy zdravotnictví. Cruzův otec se přistěhoval z Kuby.

Carly Fiorinaová (60) - V letech 1999 až 2005 řídila počítačovou firmu Hewlett-Packard (HP), tehdy byla považována za jednu z nejvlivnějších žen podnikatelského světa. Po odchodu z HP byla jmenována do představenstev několika firem. V roce 2009 jí byla diagnostikována rakovina prsu, podstoupila oboustrannou mastektomii a chemoterapii.

Lindsey Graham (59) - Jihokarolínský senátor (od roku 2003) patří k zahraničněpolitickým „jestřábům“ své strany.

Mike Huckabee (59) - Bývalý guvernér státu Arkansas (1996 až 2007). Někdejší baptistický pastor se o Bílý dům neúspěšně ucházel již v primárkách v roce 2008.

George Pataki (69) - Právník, který byl v letech 1995 až 2006 guvernérem státu New York.

Rand Paul (52) - Senátor z Kentucky (od roku 2011), který se často dostává do sporů se špičkami vlastní strany. Předloni vzbudil pozornost, když přes 12 hodin od řečnického pultu hřímal o hrozbě nasazení bezpilotních letounů proti americkým občanům v USA.

Rick Perry (65) - Bývalý texaský guvernér, který byl nejdéle sloužícím guvernérem tohoto státu v historii (2000 až 2015). O prezidentský post se ucházel i v roce 2012, z primárek ale po sérii přešlapů odstoupil.

Marco Rubio (44) - Senátor za stát Florida (od roku 2011) pochází z rodiny kubánských přistěhovalců.

Rick Santorum (57) - Bývalý senátor za stát Pensylvánie (1995 až 2007) byl v roce 2012 druhým nejsilnějším prezidentským kandidátem strany, pokořit ho dokázal jen Mitt Romney.

Vydáno pod