Čeští politici přejí Slovensku dobrou vládu. Někteří gratulují Ficovi

Vůli občanů je třeba respektovat, uvedl po vítězství strany Smer–SD prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení výsledků voleb popřál Slovákům, aby koaliční vyjednávání vedla k sestavení dobré vlády. Další čeští vládní politici vyjádřili naději na pokračování proevropského kurzu slovenské zahraniční politiky. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš pogratuloval Robertu Ficovi k vítězství, Slovensku přeje vládu, která bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě bude hájit zájmy slovenských občanů. Gratulace připojil i šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Pavel doplnil, že je v zájmu Česka udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy. Prezident republiky už před volbami oznámil, že by Ficův návrat do čela slovenské vlády mohl vést k narušení česko-slovenských vztahů, a to kvůli jeho výrazně odlišným názorům, především v zahraniční politice. Fico pak Pavla kvůli údajnému zásahu do kampaně před slovenskými parlamentními volbami kritizoval. Pavlova slova odmítl. Připustil ovšem, že se s českým prezidentem rozchází v názoru na válku na Ukrajině.

Předseda vlády Fiala pak poukázal na vzájemné propojení se Slovenskem nebo na přátelské vztahy na všech úrovních.

„Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády,“ pokračoval. Věří, že obě země budou na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou států.

Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka Slovensku popřál, aby se podařilo sestavit vládu, jež zachová prozápadní a prodemokratické směřování země. 

Jurečku potěšil výsledek slovenských lidovců, kteří se tak vrátí do Národní rady. Podobně se vyjádřili i lidovečtí ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) věří, že i s budoucím slovenským kabinetem bude pokračovat nadstandardní spolupráce obou zemí.

Podle Bartoše Česko a Slovensko spojuje nejen společná historie, ale i evropská budoucnost. Blízkost obou zemí považuje za výhodu, kterou je potřeba rozvíjet. Pogratuloval také šéfovi Progresívneho Slovenska (PS) Michalu Šimečkovi. PS skončilo s odstupem druhé. „Navzdory všem prokázal, že liberální politika má své místo na slunci i ve střední Evropě, a za to mu patří velké poděkování,“ dodal předseda Pirátů.

Volby jsou poučením pro Česko, tvrdí Rakušan

Místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN) doplnil, že výsledky slovenských voleb jsou poučením i pro Česko. Pokud chce udržet liberální demokracii, je potřeba její výhody vysvětlovat i lidem z periferie či zklamaným.

Šéfka TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová popřála Slovákům sestavení vlády s euroatlantickým směřováním, která by uklidnila polarizovanou společnost.

Podle Pekarové Adamové jsou vztahy Česka a Slovenska i po rozdělení společného státu mimořádné. Je přesvědčena o tom, že to tak zůstane.

Fico před volbami prohlásil, že by po návratu k moci ukončil vojenskou pomoc Ukrajině. „Nepředbíhala bych. Je důležité vnímat nejen to, co říká vítěz voleb, ale i co říkají strany, které s ním v té vládě mohou být. Tady je největším jazýčkem na vahách Hlas Petra Pellegriniho, který takto nehovoří,“ řekla šéfka TOP 09 v České televizi. Podle ní má početní šanci na sestavení kabinetu vedle Smeru–SD ale i druhé PS.

Také Pekarová Adamová zmínila ponaučení ze slovenských voleb. „Je velmi důležité vidět, že je ta rozdrobenost politické scény zejména na demokratické části spektra překážkou lepších volebních zisků a možností vládnout pro ty, kteří mají prozápadní směřování zcela jasné,“ uzavřela předsedkyně sněmovny.

Opoziční gratulace

Jako první z českých politiků ráno Ficovi gratuloval k vítězství šéf ANO Andrej Babiš. Ocenil také volební výsledek strany Hlas–SD, která skončila zhruba s patnácti procenty na třetím místě. „Celému Slovensku přeji, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů,“ uvedl Babiš.

K volebnímu výsledku strany Progresívne Slovensko se bývalý premiér nevyjádřil. Před volbami zveřejnil na sociálních sítích video, ve kterém před volbou této strany varoval. „Progresívne Slovensko pana Šimečky je stejné jako naši Piráti. Vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody a poslušnost Bruselu. Tak to dopadlo v ČR a Slovensku stejný osud nepřeju,“ napsal Babiš v pátek.

Babiš byl předsedou české vlády od prosince 2017 do prosince 2021. Jeho funkční období se zčásti krylo s obdobím dosud poslední vlády premiéra Fica, který stál v čele Slovenska do demise v březnu 2018.

K přáním se připojil také předseda opozičního SPD Okamura. „Doufám, že se na Slovensku podaří sestavit kvalitní vládu, která bude hájit zájmy Slovenska, tradiční evropské hodnoty i samotnou Evropu před šílenstvím, které ovládlo unijní elity,“ prohlásil Okamura.

Ficovi gratuloval Klaus

Ficovi k vítězství poblahopřál bývalý prezident Václav Klaus, je to podle něj šance na návrat k vlastní sebevědomé slovenské politice a impuls pro politiku sousedních států včetně Česka.

Klaus v dopisu uvedl, že Ficovo vítězství bylo zasloužené. „Ukázalo se, že volič uvěřil věrohodnému politikovi, kterému jde o jeho zemi a ne o uspokojení mocné mediálně podporované komunity, která usiluje o něco úplně jiného,“ napsal. Popřál také šéfovi nejsilnější strany úspěch při povolebním vyjednávání.

Klaus i další čeký exprezident Miloš Zeman vyjádřili svoji podporu Ficovi již v září. Smer–SD na internetu zveřejnil nahrávku se Zemanovým vyjádřením i Klausův dopis a za podporu oběma poděkoval. Současný český prezident Petr Pavel tehdy novinářům řekl, že Fico má natolik odlišné vidění světa, že by jeho zvolení mohlo narušit vztahy mezi Českem a Slovenskem. 

Sobotní parlamentní volby na Slovensku vyhrála Ficova strana Smer – sociálná demokracia (Smer–SD), podle neoficiálních výsledků získala hlasy více než třiadvaceti procent voličů. S výrazným odstupem skončilo druhé Progresívne Slovensko, které má přes sedmnáct procent. Třetí je zhruba s patnácti procenty strana Hlas – sociálná demokracia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 6 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 7 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 12 hhodinami
Načítání...