Česko má ode dneška velvyslanectví v Kosovu - jako jedna z prvních zemí

Priština - Česká republika se dnes stala teprve sedmou zemí, která otevřela v Kosovu velvyslanectví. Ambasády v Prištině bude mít na starosti především komunikaci obou států, podporu českých podniků, které mají o zakázky v Kosovu zájem, a stane se rovněž styčným místem pro české turisty. Nezávislost bývalé srbské provincie už uznaly více než čtyři desítky států.

„Praha udělala pro Kosovo opravdu hodně. Otevřením ambasády jen vrcholí dlouhodobá podpora, která začala už za prezidenta Havla,“ uvedl při slavnostním otevření budovy velvyslanectví kosovský ministr zahraničí Skënder Hyseni. Jak uvedl zpravodaj ČT David Miřejovský, nově zřízené velvyslanectví v centru Prištiny vyvedené v českých národních barvách povede chargé d'affaires Janina Hřebíčková. Není zde zatím konzulární oddělení a v dohledné době se s ním ani nepočítá. Obyvatelé Kosova si pro české vízum proto budou muset jezdit do Bělehradu, do Tirany nebo nově do Skopje, kde Česko během léta plánuje otevření konzulárního úřadu. Pro zahraniční turisty Kosovo zatím není skutečným lákadlem.

Dvoumilionové Kosovo vyhlásilo jednostranně nezávislost 17. února. Stále se potýká s následky ozbrojeného konfliktu z konce 90. let a je už přes devět let pod správou OSN. V rámci mezinárodních sil působí v Kosovu rovněž 500 českých vojáků.

Šéf kosovské diplomacie:

„Praha udělala pro Kosovo opravdu hodně. Otevřením ambasády jen vrcholí dlouhodobá podpora, která začala už za prezidenta Havla.“

Kosovo dosud uznalo 43 států, z toho 20 členských zemí Evropské unie, Praha uznala nezávislost Kosova jako jedna z posledních zemí 21. května. To vyvolalo nevoli Bělehradu, který tehdy odvolal z Prahy svého velvyslance. Srbsko nadále považuje Kosovo za svoji provincii. Na otevření ambasády zatím nereagovalo.

Podle prvního náměstka ministra zahraničí ČR Tomáše Pojara česká strana doufá, že Bělehrad nepřipraví žádné protiakce. Domnívá se, že je nejvyšší čas, aby se srbský velvyslanec vrátil do Prahy a pokračoval v práci. Západní Balkán a jeho přiblžení k Evropské unii bude v příštím roce také jednou z priorit českého předsednictví EU.

Na nedávné dárcovské konferenci v Bruselu přislíbilo mezinárodní společenství Kosovu pomoc ve výši 1,2 miliardy eur (asi 28 miliard korun). Mezinárodní měnový fond v úterý uznal odštěpení Kosova od Srbska a bude se zabývat jeho žádostí o členství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velitel kurdských Syrských demokratických sil oznámil jejich rozpuštění

Velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí v úterý oznámil jejich rozpuštění a plné začlenění do státních institucí. Učinil tak v televizním projevu vysílaném z prezidentského paláce v Damašku. Podle agentury AFP jde o naplnění dohody s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šaráem, který usiluje o sjednocení země. Zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Tom Barrack označil rozhodnutí za „naprosto historické“.
včeraAktualizovánopřed 58 mminutami

Imigrační agenti v USA v červenci zatkli 50 tisíc lidí, nejvíce od návratu Trumpa

Agenti amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v červenci zadrželi téměř 50 tisíc lidí, jde o nejvyšší počet za jediný měsíc od návratu prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu v lednu loňského roku. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na vládní údaje.
před 1 hhodinou

Slovenská policie oznámila, že překazila útok na továrnu na drony

Slovenská policie v úterý oznámila, že příslušníci úřadu pro boj proti organizovanému zločinu (ÚBOK) překazili žhářský útok na továrnu na výrobu bezpilotních systémů. V případu stíhá tři cizince, které obvinila z obecného ohrožení na objednávku. Dva z nich byli zadrženi na Slovensku, další pak v Německu. Podle listu Denník N se terčem útoku měl stát závod společnosti Skyeton, kterou založil ukrajinský podnikatel Oleksandr Stepura.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Šéf CIA Ratcliffe jednal v Moskvě, informovala americká média

Na utajenou schůzku do Moskvy v úterý přicestoval ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe, informovala americká média s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Zpráva přichází poté, co byl v úterý na moskevském letišti spatřen americký vojenský transportní letoun a kolona diplomatických vozidel USA. Washington ani Kreml informaci o cestě šéfa americké tajné služby do Ruska nepotvrdily. Tiskové agentury později informovaly, že letoun už odletěl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kanada zavede cla na zboží z USA ve výši od patnácti do padesáti procent

Kanada zavede cla ve výši od patnácti do padesáti procent na zboží dovážené ze Spojených států. Odvetné opatření za americké tarify vstoupí v platnost 8. září, oznámila v úterý podle agentury Reuters kanadská vláda. Ta zároveň představila podpůrná opatření pro kanadské podniky a pracovníky, na které eskalující obchodní válka dopadá.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Silná bouře připravila tisíce Litevců na několik dní o vodu a elektřinu

Silná bouře, která se o víkendu přehnala přes Litvu, připravila tisíce lidí o elektřinu, vodu, teplo i mobilní signál. Jedno z měst vyhlásilo místní stav nouze, zatímco obce začaly v pondělí vyhodnocovat škody a odklízet následky bouře. V některých oblastech za pouhých dvanáct hodin spadl téměř měsíční úhrn srážek.
před 6 hhodinami

Ukrajina získala souhlas Londýna a Paříže s výrobou střel Storm Shadow / SCALP

Ukrajina obdržela od Spojeného království a Francie kladné odpovědi ohledně předání technologií a licencí potřebných k výrobě střel dlouhého doletu SCALP / Storm Shadow. Technické týmy se nyní musí dohodnout na harmonogramu realizace projektu. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na společné tiskové konferenci s estonským prezidentem Alarem Karisem, informoval zpravodaj stanice Suspilne Ukraine.
před 7 hhodinami

Jak se svět blíží ke katastrofickým klimatickým jevům, rozebírá agentura AP

Agentura AP varuje v rozsáhlém textu před příliš optimistickým pohledem na katastrofální události současnosti i vykreslováním budoucnosti pozitivními scénáři.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.