Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák (Smer) a česká šéfka resortu obrany Jana Černochová (ODS) podepsali dohodu mezi svými resorty. Podle Černochové Praha i Bratislava ušetří díky společnému postupu při nákupu pásových bojových vozidel pěchoty CV90, Česko konkrétně 505 milionů korun.
Černochová a Kaliňák podepsali deklaraci o spolupráci resortů
Česko ušetří 505 milionů korun při nákupu švédských pásových bojových vozidel pěchoty CV90 díky společnému postupu při jejich obstarání se Slovenskem, sdělila Černochová. Bratislava podle Kaliňáka díky vyjednané slevě ušetří přes deset milionů eur (čtvrt miliardy korun).
Česká vláda schválila nákup 246 vozidel CV90 za 59,7 miliardy korun předloni v květnu. Česko je pořídí formou mezivládní dohody se Švédskem. Prvních deset vozidel CV90 by měla armáda podle dřívějších informací dostat v roce 2026, dodávky pak mají pokračovat do roku 2030. Dodatek ke smlouvě o nákupu CV90 bude podle Černochové podepsán v příštích dnech.
Slovensko podepsalo se Švédskem smlouvu o nákupu 152 pásových obrněnců CV90. Původně odhadovaná hodnota zakázky činila 1,69 miliardy eur (42 miliard korun). Česko a Slovensko už v roce 2022 uzavřely dohodu o společném postupu při nákupu bojových vozidel pěchoty.
Společný nákup munice
Z vyjádření Černochové a Kaliňáka vyplynulo, že se dohodli na deklaraci o další spolupráci. Ta by se mohla týkat například nákupu munice.
Čtvrteční setkání je signál pro partnery v NATO a v Evropské unii, že spolupráce je důležitá, míní slovenský ministr obrany. „Začali jsme to dělat ještě předtím, než tato výzva z EU směrem k nám přišla,“ dodal a připomněl, že se Slovensko už v roce 2024 připojilo k české rámcové dohodě o nákupu těžkých nákladních automobilů Tatra se společností Tatra Defence Systems.
„Na prvním místě nám šlo o to, abychom tady ve střední Evropě našli nějakou společnou cestu, abychom mohli podporovat nejen naši vlastní obranyschopnost, evropskou obranyschopnost, ale abychom dokázali nastartovat některé projekty pro náš obranný průmysl, který je častokrát spojen,“ uvedla Černochová.
Zdůraznila, že se s Kaliňákem setkává v rámci Evropské unie i Severoatlantické aliance. „Vždy jsme dokázali najít společnou řeč, vždy jsme se dokázali na těch věcech domlouvat,“ dodala.
Česko-slovenské vztahy
Černochová přijela na návštěvu Slovenska rok poté, co česká vláda přerušila konzultace se slovenským kabinetem premiéra Roberta Fica (Smer). Učinila tak kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. Projevují se hlavně ve vztahu k Ukrajině, která se už čtvrtým rokem brání plnohodnotné ruské vojenské invazi.
Ficův kabinet po svém předloňském nástupu do úřadu například zastavil vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob, kritizoval protiruské sankce a tvrdil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny nefunguje.
Černochová v Bratislavě řekla, že obě země zavazuje ke spolupráci společná historie a blízké vztahy mezi obyvateli.