Černá Hora oficiálně požádala o přijetí do Evropské unie

Paříž - Černá Hora dnes formálně požádala o přijetí do Evropské unie. V Paříži to oznámil černohorský premiér Milo Djukanović po setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, jehož země do konce roku Evropské unii předsedá. Evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn žádost Černé Hory uvítal a sdělil, že tato balkánská země učinila významné pokroky v přípravě na integraci do Evropské unie.

Brusel eviduje Černou Horu jako potenciálního kandidáta na členství, zvláště po uzavření stabilizační a asociační dohody v roce 2007. Tato dohoda bývá předstupněm k plnému členství v EU.

Pouhý rok poté tento stát oficiálně podal žádost o vstup do Evropské unie. „Je to velký den pro Černou Horu, nejnovějšího člena Spojených národů a Rady Evropy, a myslím si, že je to velký den pro Balkán a pro všechny kandidátské země a všechny potenciální kandidáty do Evropské unie,“ uvedl dnes Djukanović.

Krok balkánské země, která se v roce 2006 oddělila od Srbska, považují diplomaté za dobrý podnět k tomu, aby se k němu dopracovaly také Albánie a Srbsko. Plán na vstup do unie mají všechny dosud nečlenské balkánské státy. Žádost o přijetí do EU naposledy podala Makedonie v roce 2004.

Stane se Černá Hora kandidátskou zemí?

Podle vyjádření kanceláře francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, jehož země nyní unii předsedá, dnes Černá Hora přijala příslušné závazky v integračním procesu. Zdaleka to ovšem neznamená, že by unie hned začala s Černou Horou vyjednávat o přičlenění. Teprve příští rok začnou o věci jednat ministři zahraničí. Očekává se, že požádají o stanovisko Evropskou komisi, která vydá Černé Hoře jakési vysvědčení, jestli je vhodnou zemí pro případný vstup do unie. Teprve na základě těchto závěrů budou členské státy rozhodovat, jestli se stane Černá Hora takzvanou kandidátskou zemí. O tom ale musí jednotliví členové rozhodnout jednomyslně.

Některé důležité země unie přitom mají nicméně vůči rychlému přijetí tohoto státu výhrady. Poukazují přitom na rozsáhlou korupci a chybějící západní standardy v mnoha odvětvích veřejného života.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
16:54Aktualizovánopřed 7 mminutami

Bill a Hillary Clintonovi odmítli vypovídat v Kongresu o Epsteinovi

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová odmítli vypovídat v Kongresu ohledně případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Clintonovi své rozhodnutí oznámili v dopise republikánskému předsedovi sněmovního výboru pro dohled Jamesi Comerovi, který zveřejnil deník The New York Times (NYT).
před 29 mminutami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti.
11:54Aktualizovánopřed 56 mminutami

Mezi Kodaní a Washingtonem si volíme Dánsko, řekl grónský premiér

Pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko, prohlásil v úterý grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Zopakoval, že ostrov není na prodej, informuje agentura Reuters. Zájem o Grónsko v posledních dnech dává opakovaně najevo americký prezident Donald Trump, nevyloučil přitom k jeho zisku ani použití síly vůči spojenecké zemi Severoatlantické aliance.
před 1 hhodinou

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
12:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Německu obžalovali dva Ukrajince ze špionáže pro Rusko a z přípravy sabotáže

Německé generální státní zastupitelství obžalovalo dva Ukrajince ze špionáže a přípravy sabotáže ve prospěch Ruska. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Ve spolupráci se třetím občanem Ukrajiny poslali dotyční z Kolína nad Rýnem na Ukrajinu dva balíčky s GPS lokátory – cílem kroku bylo dle prokuratury otestovat způsob, jak příště poslat v balíčcích výbušninu.
před 3 hhodinami

Některá evropská letiště kvůli ledovce přerušila provoz

Provoz řady středoevropských letišť v úterý výrazně omezila tvorba ledovky. Nepřízeň počasí postihla letiště v Praze, ve Vídni, v Bratislavě a Budapešti. Vídeňské letiště Schwechat obnovilo provoz kolem 11:00 poté, co jej ráno kvůli silné vrstvě ledu na několik hodin přerušilo. Také bratislavské Letiště M. R. Štefánika a letiště v Budapešti po 13:00 provoz obnovila. Led a sníh však nadále komplikuje pozemní dopravu kromě Slovenska a Rakouska také v Německu. Řada železničních spojů byla zrušena, další nabírají zpoždění.
10:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Účty podporující nezávislost Skotska po odpojení internetu v Íránu umlkly

Účty na sociální síti X podporující nezávislost Skotska na Spojeném království se náhle odmlčely poté, co íránské úřady kvůli masivním protirežimním protestům v zemi odpojily internet. Informoval o tom list The Telegraph, podle nějž tato skutečnost naznačuje propojení mezi režimem v Teheránu a internetovými influencery snažícími se zasahovat do britské politiky.
před 3 hhodinami
Načítání...