Cameronova mluvčího dostihla aféra s odposlechy

Londýn -  Šéf tiskového oddělení britského premiéra Davida Camerona dnes oznámil, že ve funkci končí. Andy Coulson se rozhodl rezignovat poté, co propukl skandál s odposlechy politiků a známých osobností listem News of the World, jehož byl dříve Coulson šéfredaktorem. Culson sice popírá, že by odposlechy sám organizoval, přijal ale plnou odpovědnost za praktiky v redakci, kterou tehdy vedl.

Coulsona dostihla aféra s odposlechy. Tiskový mluvčí premiéra už pro samý zájem médií ani nemohl pořádně pracovat, rozhodl se proto odejít. „Stojím za tím, co jsem o těch událostech řekl. Ale když mluvčí potřebuje mluvčího, je čas jít jinam,“ odůvodnil svůj odchod Coulson. 

Coulson dnes znovu popřel, že by se na odposleších podílel. Podle britských médií list News of the World odposlouchával tisíce lidí, včetně předních politiků a slavných osobností. V roce 2007 už byl kvůli tomu odsouzen ke 4 měsícům vězení reportér Clive Goodman za to, že nechával odposlouchávat hlasové schránky zaměstnanců královské rodiny.     

Coulson byl tehdy šéfredaktor. Později zdůrazňoval, že o odposleších nevěděl, přijal ale za věc zodpovědnost a z redakce odešel. Po půl roce ho najal šéf konzervativní opozice David Cameron. Coulson se stal jedním z jeho nejbližších spolupracovníků a po vytvoření koaliční vlády loni v květnu šéfem tiskového oddělení na Downing Street.

Vydáno pod