Brooksová se v panice zbavovala důkazů o odposleších

Londýn - Bývalá šéfredaktorka britského bulvárního nedělníku News of the World Rebekah Brooksová se snažila po propuknutí skandálu kolem odposlechů v červenci 2011 před policií ukrýt důkazy, včetně svých zápisníků a počítačů. Některé z nich byly náhodou nalezeny u odpadkového koše v podzemní garáži domu, kde Brooksová bydlela. Před londýnským soudcem to řekl žalobce Andrew Edis.

Skandál kolem odposlechů naplno propukl v červenci 2011, kdy se ukázalo, že novináři z News of the World odposlouchávali hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Brooksová už tehdy nebyla šéfredaktorkou deníku, ale povýšila a vedla News International sdružující všechny britské listy mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Vedle News of the World tak vedla i další bulvár The Sun, seriózní list The Times a nedělník The Sunday Times.

V redakci byla panika, kvůli kompromitujícím materiálům proběhla operace Blackhawk

Edis dnes před soudem řekl, že v News of the World byla po odhalení v létě 2011 „mimořádně úzkostná atmosféra, ne-li panika“. „Brooksová věděla, že bude asi zatčena a v takovém případě bude policie moci prohledat její byty,“ řekl Edis.

Brooksová proto prý nakázala své asistentce Cheryl Carterové, aby z archivu News International odstranila sedm krabic s jejími zápisníky a poznámkovými bloky z let 1995 až 2007. Stejně tak se prý společně s manželem Charliem Brooksem a šéfem ochranky v News International Merkem Hannou snažila v rámci tajné operace nazvané Blackhawk před příjezdem policie odstranit kompromitující materiály z domu na venkově v hrabství Oxfordshire i z londýnského bytu.

Brooksová rezignovala z čela News International 15. července 2011 a o dva dny později byla zatčena. Téhož dne prý ochranka odvezla z domu Brooksových v Oxfordshire počítač a další věci do Londýna. Tam Charlie Brooks strčil laptop a další důkazy za popelnici v podzemní garáži v jejich londýnském domě a odtud je odvezla ochranka News International. Nakonec se prý spiklenci rozhodli důkazy vrátit k Brooksům do garáže, kam je opět strčil za popelnici jeden z členů ochranky. Svému nadřízenému pak podle žalobce poslal textovou zprávu: „Pizza doručena, kuře je v hrnci.“

Tašku s počítačem a dalšími důkazy pak náhodou druhý den ráno našel uklízeč, který ji dal svému nadřízenému, a ten zavolal policii.

Ostře sledovaný soud kolem odposlechů v News of the World začal před týdnem. Vedle Brooksové je obžalován i další bývalý šéfredaktor News of the World a nedávný mluvčí premiéra Davida Camerona Andy Coulson, stejně jako bývalý vedoucí redakce News of the World Stuart Kuttner, bývalý vedoucí zpravodajství nedělníku, Ian Edmondson, Carterová, Hanna a někdejší královský reportér News of the World Clive Goodman.

Brooksová je kromě toho s manželem obžalována z maření výkonu spravedlnosti, když se údajně snažili před policií ukrýt dokumenty a počítače související s případem. Všichni obžalovaní vinu popírají.

Andy Coulson
Zdroj: ČTK/AP, Kirsty Wigglesworth

Coulson dnes prostřednictvím svého právníka uvedl, že v době, kdy byl šéfredaktorem NoW, se hodně věcí zvrtlo, ale on sám se nikdy na odposlouchávání nijak nepodílel. „I když by si (Coulson) mohl přát, aby se v některých věcech býval rozhodl jinak, těchto porušení zákona se nedopustil,“ uvedl před soudem Coulsonův právník. Coulson vystřídal v čele NoW Brooksovou a vedl vlivný bulvární nedělník v letech 2003 až 2007. Pak nastoupil jako šéf komunikace Konzervativní strany a pak ve stejné funkci přešel po volbách v květnu 2010 za Cameronem na Downing Street. Pod sílícím tlakem skandálu kolem odposlechů musel jako premiérův mluvčí začátkem roku 2011 odejít.

Prokuratura na úvod procesu uvedla, že další tři bývalí čelní novináři z News of the World přiznali svou vinu. Podíl na spiknutí s cílem odposlouchávat mobilní telefony přiznali někdejší vedoucí reportérů nedělníku Neville Thurlbeck a bývalí vedoucí zpravodajství James Weatherup a Greg Miskiw. Murdoch nechal v červenci 2001 News of the World po více než 100 letech od jejich vzniku uzavřít.

Vydáno pod