Breivik málem dostal botou od bratra jedné z obětí

Oslo - Klidný proces s norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem se dnes na chvíli vymkl kontrole. Příbuzný jedné z obětí loňského masakru dělnické mládeže na norském ostrově Utöya totiž mrštil po vrahovi botou. Ta zasáhla ale pouze Breivikovu obhájkyni. Útočník je podle norského deníku Verdens Gang zahraničního původu. Breivik na incident zareagoval po svém - usmál se.

Dotyčný muž náhle vyskočil a mrštil botou po Breivikovi, který se nacházel jen pár metrů od něj. „Táhni do pekla, vrahu,“ křičel přitom anglicky na pravicového extremistu, jenž loni 22. července na Utöyi postřílel 69 členů letního tábora sociálně demokratické mládeže.

Muž se dočkal souhlasu většiny soudní síně

Černá bota prý nezasáhla Breivika, ale jeho obhájkyni Vibeke Baeraovou. „Naštěstí to nebylo nic víc než bota,“ řekla Baeraová. Mužova reakce, která rozvířila hladinu jinak poklidného soudního procesu, vyvolala v soudní síni u mnohých souhlasné reakce.

Anders Breivik
Zdroj: ČTK/AP/Lise Aserud, POOL

Několik lidí muži zatleskalo a kdosi zvolal: „Konečně!“ Jiné naopak incident vyděsil. Policie okamžitě Breivika obstoupila a muže ze soudní síně vyvedla. Podle svědků muž svou kletbu ještě několikrát zopakoval.

Podle švédské novinářky Mikaely Akermanové křičel, když byl vyváděn ze soudní síně. „Někteří z přihlížejících tleskali. Někteří volali 'Bravo'. Mnoho dalších se rozplakalo,“ řekla švédská novinářka Mikaela Akermanová, která byla u přelíčení. Breivik se podle ní „trochu usmíval“, když ochranka odváděla výtržníka od soudu.

Anders Breivik
Zdroj: Hakon Mosvold Larsen/NTB Scanpix/AP Photo

Proces s Breivikem dnes pokračuje 17. dnem a na programu jednání je svědectví příbuzných obětí a přeživších z ostrova Utöya.

Pravicový extremista, který loni 22. července zabil při pumovém atentátu na vládní budovy v Oslu a při střelbě na přilehlém ostrově Utöya celkem 77 lidí, se ke svým činům již dříve přiznal. Odmítá ale vinu, protože útoky prý spáchal v sebeobraně, aby uchránil svou zemi před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.

Inzultace vrženou botou je v některých zemích obvyklou formou protestu, ale na oblibě získala hlavně poté, co na tiskové konferenci v iráckém Bagdádu v roce 2008 jeden z akreditovaných Iráčanů mrštil své boty na tehdejšího amerického prezidenta George Bushe. Ten reagoval pohotově včasným boxerským úhybem.

Vydáno pod